Forum: Koszty wynajmu powierzchni w galeriach handlowych 1478

Beck 20.10.2004 *.80.50.13.190

1
Witam
Czy ktoś z szanownych forumowiczów zna może realne koszty (za mkw) i składowe opłat za lokale handlowe w galeriach hipermarketów?

Z informacji znalezionych w sieci wynika, że składowymi opłat za taki lokal są m.in. opłata eksloatacyjna/koszty wspólne, pilotaż oraz czynsz obrotowy.

O ile wiem co to jest opłata eksploatacyjna, o tyle nie bardzo wiem co to jest pilotaż czy czynsz obrotowy naliczany w procentach.
Może ktoś mi to wyjaśni w prosty sposób.
Dziękuję i pozdrawiam.

Gringo 20.10.2004 *.dlf50.neoplus.adsl.tpnet.pl

48
Czynsz procentowy, to czynsz uzależniony od realizowanego obrotu, często w umowach jest to skonstruowane jako czynsz docelowy np:
- czynsz 8% od obrotu, nie mnien niż 20Euro/m2, czy coś takiego. Zwróć uwagę, że do czynszu zawsze dochodzą opłaty: eksploatacyjna (nazywana też kosztami wspólnymi) i marketingowa. Czasma też jest konstrukcja czyns zpodstawoy + czynsz od obrotu np:

20 Euro/2 + 3% od obrotu + opłaty dodatkowe.

generalnie radzę dokładnie czytać umowy, najlepiej z prawnikiem. Ważne jest czy wynajmujący rozlicza się z dodatkowych opłat np. marketingowej - na co wydaje te kasę - powinni najemcy raz do roku dostać zestawienie wydatków itd.

Opłata pilotazowa - pierwszę słyszę, ale może to być jakaś specjalna opłata związana z otwarciem całego obiektu - pewnie jednorazowa. Z reguły nazywa się to opłatą otwarciową - na sfinansowanie kampanii otwarciowej - około 10 E/m2.

Występują też opłaty przejściowe - za okres od objecia lokalu do otwarcia - na koszty sprzatania i inne obsługi np 2E/m2 czy coś takiego.

W razie szczegółowych pytań pisz:

gringo100@vp.pl

Anka 22.10.2004 *.212.69.71.182

Gringo, czy wiesz w jakich sieciach marketów, może konkretne centra handlowe, podpisują tzw umowy na czynsze procentowe od obrotu? Jest wiele miejsc gdzie za małe stoisko typu wyspa płaci się horendalne pieniądze, na zasadach "jak chcesz to bierz" uważam, że w przypadku małych punktów jak świeczki, nicole, bielizna itp czynsz procentualny od obrotu jest uczciwy (szczególnie w miesiacach kiedy handel pada na nos jak styczeń). Niestety najczęściej to wygląda troche inaczej.

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.