Rejestr niesolidnych płatników

Czwartek
01.05.2003
26 kwietnia 2003 r. weszła w życie Ustawa z dnia 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych.
 

Zgodnie z ustawą przez udostępnianie informacji gospodarczych rozumie się przekazywanie przez przedsiębiorcę informacji gospodarczych do biura informacji gospodarczej oraz ujawnianie tych informacji przez biuro. Podmiotem uprawnionym do przyjmowania, przechowywania i udostępniania informacji są biura informacji gospodarczej. Nadzór nad biurami sprawuje minister właściwy do spraw gospodarki.

Artykuł 2 Ustawy definiuje pojęcie „informacji gospodarczej”. W odniesieniu do podmiotów gospodarczych „informacją gospodarczą” są:

 1. oznaczenie podmiotu gospodarczego,
 2. jego siedziba i adres,
 3. numer z właściwego rejestru,
 4. NIP,
 5. numer REGON,
 6. imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organów zarządzających, prokurentów lub pełnomocników podmiotu,
 7. główny przedmiot działalności gospodarczej.

W stosunku do osoby fizycznej „informacją gospodarczą” są następujące dane:

 1. imiona i nazwisko,
 2. obywatelstwo,
 3. adres miejsca zameldowania,
 4. numer PESEL,
 5. seria i numer dowodu osobistego,
 6. data urodzenia.

Przekazywanie informacji do biura

Przedsiębiorcami uprawnionymi do przekazywania informacji o zobowiązaniach konsumentów są m.in. banki, zakłady ubezpieczeń, operatorzy lub podmioty dostarczające usługi telekomunikacyjne, przedsiębiorcy świadczący usługi leasingu, wynajmujący lokale, domy maklerskie. Informacja gospodarcza o zobowiązaniu konsumenta może być przekazana gdy zostaną spełnione następujące warunki:

 1. łączna kwota długu konsumenta wynosi co najmniej 200 zł,
 2. dług jest wymagalny od co najmniej 60 dni,
 3. dług powstał z tytułu umowy o kredyt konsumencki lub umowy o przewóz osoby,
 4. upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez przedsiębiorcę wezwania do zapłaty.

W przypadku przekazywania informacji dotyczących przedsiębiorcy przesłanki różnią się w dwóch punktach:

 1. łączna kwota długu powinna wynosić co najmniej 500 zł,
 2. dług powstał z tytułu wykonywania działalności gospodarczej przez obydwu przedsiębiorców.

Podmioty uprawnione do otrzymywania informacji od biura

Podmiotami uprawnionymi do otrzymywania informacji gospodarczych są m.in. Prokurator Krajowy, Komendant Główny Policji, dyrektorzy izb skarbowych, sądy, Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego. Podmiot, który otrzymał informacje od biura jest zobowiązany usunąć je w terminie 90 dni.

Konsument lub przedsiębiorca ma prawo wglądu do przechowywanych przez biuro i dotyczących go informacji oraz prawo żądania od przedsiębiorcy, który te informacje przekazał, ich uzupełnienia, sprostowania, uaktualnienia.

Przepisy karne

Ustawa przewiduje odpowiedzialność karną m.in. za przekazywanie do biura nieprawdziwych informacji gospodarczych, przewinienie to podlega grzywnie w wysokości 30 tys. zł.


Drzewiecki,Tomaszek & Wspólnicy

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018