Jest wyrok, i co dalej

Środa
02.03.2005
Od 5 lutego 2005r. sąd powszechny ma stwierdzać wykonalność orzeczenia arbitrażowego już w ramach postępowania o nadanie mu klauzuli wykonalności.
 

Aby firma miała w Polsce z orzeczenia sądu polubownego jakąkolwiek korzyść, sąd powszechny musi najpierw stwierdzić wykonalność tego orzeczenia i nadać mu klauzulę wykonalności. Obowiązujące przepisy są tu mocno przestarzałe, zawiłe i niezbyt przystają do realiów współczesnej gospodarki. W praktyce więc pojawiają się różne interpretacje. Przedsiębiorcy muszą być na to przygotowani.

Pierwsze pytanie, nad którym przyjdzie się przedsiębiorcy zastanowić, to do którego sądu powszechnego powinien zwrócić się o pomoc - rejonowego czy okręgowego?

Trzeba tu wyróżnić sprawy, w których - gdyby nie zapis na sąd polubowny - orzekałyby sądy polskie (sprawy krajowe), oraz sprawy nie będące w ich kompetencji (sprawy zagraniczne). W sprawach krajowych wykonalność wyroku arbitrażowego stwierdza ten sąd powszechny, który - gdyby nie zapis na sąd polubowny - byłby właściwy w sprawie. W zależności od okoliczności - przede wszystkim od wartości przedmiotu sporu - chodzi o sąd rejonowy lub okręgowy.

W sprawach "zagranicznych" brakuje przepisu, który wprost określałby właściwość sądu powszechnego. Przedsiębiorcy pozostaje wtedy zwrócić się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o wyznaczenie właściwego sądu.

Zrób to sam

Sąd stwierdzi wykonalność wyroku arbitrażowego jedynie wówczas, gdy przedsiębiorca zwróci się do niego z wnioskiem w tej sprawie. Do niedawna procedura była rozbita na dwa etapy. Najpierw sąd musiał wydać postanowienie o wykonalności orzeczenia arbitrażowego. Dopiero gdy postanowienie to uprawomocniło się, mógł - znów na wniosek tego, kto ubiegał się o wykonanie orzeczenia arbitrażowego w Polsce - nadać temu orzeczeniu klauzulę wykonalności.

Ten skomplikowany mechanizm zmienił się 5 lutego 2005 r. wraz z wejściem w życie obszernej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Od 5 lutego sąd powszechny ma stwierdzać wykonalność orzeczenia arbitrażowego już w ramach postępowania o nadanie mu klauzuli wykonalności. Zamiast dwóch postępowań - mamy więc jedno.

Więcej: "Dobra Firma", 15 lutego, 2005 r.


Rzeczpospolita

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018