Wtorek
30.08.2005
Przedstawiamy informacje o dotacjach z funduszy Phare, o które mogą się ubiegać małe i średnie przedsiębiorstwa.
 

Phare (ang. Poland and Hungary Assistance for Reconstructing of their Economies). Jest funduszem przedakcesyjnym. Jego założeniem jest przygotowanie nowych państw do członkostwa w Unii Europejskiej oraz pomoc w wyrównaniu różnic gospodarczych. To najważniejszy program bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Został utworzony w 1989 r. aby wesprzeć przemiany gospodarcze i ustrojowe w Polsce i na Węgrzech i rozszerzony na pozostałe kraje Europy Środkowo-Wschodniej. W 1997 r. Phare przekształcono w instrument pomocy przedakcesyjnej i skierowano do 10 państw kandydujących - Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, Bułgarii oraz Słowenii.

Obecnie tylko Bułgaria i Rumunia nie są krajami członkowskimi Unii Europejskiej, jednakże w wyniku opóźnień dotyczących wdrażania poszczególnych edycji Phare, Polska może jeszcze wnioskować z niedawno uruchomionej edycji Phare 2003.

Program krajowy

Jest on realizowany na terenie całej Polski. Pomoc jest przeznaczona na inwestycje i usługi doradcze. W skład programu krajowego wchodzą następujące działania:

 1. Rozwój i modernizacja przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie:
  • Wsparcie na doradztwo
   Dla firm, które zamierzają wprowadzić nowoczesną technologię lub linię technologiczną. Zostaną wsparte następujące działania: audyt technologiczny, plan rozwoju przedsiębiorstwa i technologii, wdrożenie pozyskanych technologii oraz własnych innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Maksymalna kwota dofinansowania poniesionych kosztów inwestycji wynosi do 50%, a kwota dotacji zawiera się w przedziale 1,5 – 10 tys euro.
   Ostatni termin składania wniosków mija 9 września 2005 r.
  • Wsparcie na inwestycje
   Dla firm, które chcą podnieść swój poziom konkurencyjności na rynku. W ramach tego programu dofinansowany może być zakup: maszyn i urządzeń z oprzyrządowaniem, sprzęt komputerowy z oprogramowaniem, wyposażenie biurowe, wartości niematerialne i prawne (np. licencje i patenty), transport. Kwota dofinansowania zawiera się w przedziale 2 tys. – 100 tys. euro, przy czym dofinansowanie nie może przekroczyć 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych inwestycji.
   Jedyny i ostatni termin minął 9 sierpnia 2005 r.
 2. Ścieżki od innowacji do biznesu:
  • Wsparcie na doradztwo
   Celem działania jest rozwój firm przez zwiększenie możliwości produkcyjnych i usługowych. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z doradztwa ekspertów w zakresie: ustalenia strategii działania, oceny rynku, znalezienia partnerów handlowych. O dotację mogą ubiegać się nie tylko firmy wprowadzające nowe technologie, ale również projekty z dziedziny: nowych materiałów, nanotechnologii, biotechnologii, chemii, technologii IT, nowych metod testowania, technologii w dziedzinie medycyny, trybologii, korozji i optyki elektronicznej. Maksymalna kwota dofinansowania poniesionych kosztów inwestycji wynosi do 50 proc., a kwota dotacji zawiera się w przedziale 3 tys. – 30 tys. euro.
   Ostatni termin składania wniosków mija 9 września 2005 r.
  • Wsparcie na inwestycje
   Celem jest wsparcie przedsiębiorstw w oparciu o rozwiązania innowacyjne. Dotacje będą obejmowały takie koszty jak: zakup nowych maszyn i urządzeń z oprzyrządowaniem, zakup nowego sprzętu komputerowego, zakup sprzętu biurowego, itp. Kwota dofinansowania zawiera się w przedziale 2 tys. – 100 tys. euro, przy czym nie będzie mogła przekroczyć 50% proc. poniesionych kosztów inwestycji.
   Jedyny i ostatni termin minął 10 sierpnia 2005 r.
  • Pożyczka na innowacje
   Pożyczka na wdrożenie inwestycji może być udzielona na: wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, zakup licencji krajowych lub zagranicznych, polegających na nabyciu uprawnień do wykorzystania rozwiązań naukowych i technicznych oraz doświadczeń produkcyjnych; zakup i montaż maszyn i urządzeń; budowę, rozbudowę lub modernizację budynków lub instalacji niezbędnych do wprowadzenia innowacji. Pożyczka nie będzie mogła przekroczyć 75 proc. kosztów inwestycji oraz równowartości 500 tys. euro. Może być udzielona na okres do 6 lat.
   Wnioski przyjmowane są na bieżąco.

Program regionalny

Poszczególne działania wdrożone będą tylko w niektórych województwach. W ramach tego programu przewiduje się 3 rodzaje dotacji na usługi doradcze oraz dotacje na inwestycje:

 1. Program Rozwoju Przedsiębiorstw
  Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać dofinansowanie usług doradczych w wysokości 50% kosztów tej usługi. Kwota dotacji zawiera się w przedziale od 500 do 5 tys. euro. Wsparcie będzie dotyczyć takich działań jak: przygotowanie planów inwestycyjnych, określenie pozycji firmy na rynku czy też tworzenie strategii rozwoju.
  Wyznaczono 5 terminów składania wniosków: 19 sierpnia, 9 września, 3 października, 21 listopada 2005 r., 16 stycznia 2006 r.
 2. Program Rozwoju Przedsiębiorstw Eksportowych.
  Program ten obejmie usługi doradcze takie jak: planowanie eksportu, rozwój produktów eksportowych, rozwój umiejętności związanych z marketingiem eksportowym, rozpoczęcie działań eksportowych. Dofinansowanie w tym programie to maksymalnie 50% kosztów usługi, od 500 do 10 tys. euro.
  Wyznaczono 5 terminów składania wniosków: 16 sierpnia, 2 września, 24 października, 18 listopada 2005 r., 2 stycznia 2006 r.
 3. Technologie Informatyczne dla Przedsiębiorstw
  Wysokość dotacji to 500 – 10 tys. euro, jednocześnie wysokość wsparcia nie może przekroczyć 50% kosztów. Działania, które mogą być dofinansowane to: audyt technologiczny, tworzenie aplikacji dla programów informatycznych, tworzenie baz danych, lokalnych sieci, stron internetowych, identyfikacja potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie technologii informatycznych.
  Wyznaczono 5 terminów składania wniosków: 22 sierpnia, 12 września, 14 października, 19 grudnia 2005 r., 30 stycznia 2006 r.
 4. Fundusz Dotacji Inwestycyjnych
  Wysokość dotacji zawiera się w granicach 2 tys. – 50 tys. euro, jednocześnie wsparcie nie może przekroczyć 50 proc. kosztów inwestycji. Firmy mogą uzyskać zwrot części poniesionych kosztów poniesionych przede wszystkim na wymianę parku maszyn i wdrożenia nowych technologii związanych z kluczową działalnością produkcyjną i usługową firmy.
  Wyznaczono 2 terminy przyjmowania wniosków w 2005 r.: do 7 października i 9 grudnia oraz 1 termin w 2006 r. do 3 lutego.

Anna Grzegorzewska, PROFIT system


PROFIT system

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and i also have you...

59 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

59 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

59 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

59 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018