Przedsiębiorca przeszkolony

Wtorek
25.09.2007
Łódzki Urząd Miasta uruchamia właśnie kolejną edycję szkoleń dla przedsiębiorców z regionu i osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
 

Janusz Piotrowski, właściciel firmy BRAT postanowił połączyć dwa, zupełnie nie związane ze sobą, biznesy. Dzięki szkoleniu organizowanemu prze łódzki Urząd Miasta w 2006 i 2007 roku poznał zagadnienia z dziedziny rachunkowości, przepisy BHP dotyczące zatrudniania nowych pracowników oraz tajniki ubiegania się o fundusze i realizacji projektów finansowanych ze środków UE. Dziś przedsiębiorca prowadzi w jednym miejscu firmę zajmującą się sprzedażą i montażem stolarki okiennej oraz solarium.

– Montaż stolarki okiennej to praca sezonowa – przyznaje Janusz Piotrowski. - Remonty i budowy trwają zazwyczaj od wiosny do jesieni, z przestojem w okresie zimowym. Tymczasem solarium to inwestycja całoroczna. Dzięki temu zapracowani klienci mogą przyjść do firmy zrelaksować się w solarium i w późnych godzinach wieczornych, gdy większość zwykłych zakładów jest już zamknięta, załatwić sprawy związane z wymianą okien.

- Nawet 70-80 proc. naszych klientów odwiedza nas po południu i wieczorem – deklaruje Piotrowski.

Na tym jednak nie kończą się pomysły właściciela. Aby maksymalizować zyski w przyszłym roku planowane jest uruchomienie zakładu, w którym produkowane będą rolety i żaluzje.

Kolejnym przedsiębiorcą, który zyskał dzięki szkoleniom organizowanym przez Urząd Miasta Łodzi jest Iwona Michalska, która od 1 sierpnia 2007 r. prowadzi internetowy butik. Całe jej życie zawodowe wiązało się z handlem i tekstyliami. Jeszcze za czasów transformacji ustrojowej prowadziła sklep pasmanteryjny. Niestety koszty przekraczały zyski i interes trzeba było zamknąć. Dzięki realizowanemu przez urząd programowi ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego udało jej się uzyskać środki na uruchomienie działalności. Na jej konto trafiło wkrótce 13 tys. zł. Iwona Michalska była jedną z pierwszych osób, które zapisały się na szkolenia w Systemie Doradztwa i Szkoleń (SDS). Podczas zajęć poznała tajniki przygotowywania biznes planu, nowoczesnej promocji firmy i produktu, zasady prowadzenia działalności w warunkach UE oraz aplikowania o fundusze unijne.
Już wkrótce ruszy internetowy butik z nowoczesnymi wyrobami dziewiarskimi. Jednak Iwona Michalska nie zamierza na tym poprzestać. Kiedy sklep zacznie zarabiać zatrudni współpracownika i wynajmie biuro.

Co to jest SDS?

Jest to przedsięwzięcie organizowane bez zewnętrznego dofinansowywania (jako jedno z nielicznych w naszym kraju). Szkolenia dedykowane są firmom z sektora MSP i mikroprzedsiębiorstwom prowadzącym działalność na terenie Łodzi. Szkolenia powinny zainteresować także osoby, które dopiero planują otworzyć własną działalność. Uczestnicy SDS mają szansę na bezkosztowe podniesienie kwalifikacji i zdobycie podstawowej wiedzy na temat prowadzenia biznesu: rachunkowości, podatków, reklamy i promocji czy pozyskiwania środków unijnych. Dodatkowo każdy z przyszłych przedsiębiorców będzie mógł skorzystać z godziny bezpłatnego doradztwa.

Pomysłodawcą Systemu Doradztwa i Szkoleń jest Oddział Rozwoju Przedsiębiorczości i Miejsc Pracy Urzędu Miasta Łodzi.

Jak wynika ze statystyk małe i średnie przedsiębiorstwa generują prawie 50 proc. produktu krajowego brutto. A zatrudnienie w nich znajduje aż 70 proc. wszystkich zatrudnionych.

(agaka)


Agnieszka Turska
Agnieszka Turska
dziennikarz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018