17.04.2008

Liniowy dobry dla przedsiębiorcy?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy wybór podatku liniowego to dobra forma do rozliczania się z fiskusem.

Biznesmeni prowadzący własną działalność gospodarczą od kilku lat (od roku 2004 r.) mogą zdecydować o płaceniu podatku według liniowej stawki 19 proc. Jednak komu opłaca się takie rozwiązanie i rezygnacja z rozliczania według zasad ogólnych (płacenia podatku według stawek 19, 30 i 40 proc.), karty podatkowej, ryczałtu?

Wybór 19-procentowej stawki liniowej opłaca się firmom, których dochody są duże i spowodowałby płacenie podatków według stawki 30 lub 40-procentowej. Eksperci szacują, że aby płacenie podatku linowego było opłacalne, dochód firmy powinien przekraczać 40 tys. zł rocznie. Warto jednak pamiętać, że wybór stawki liniowej spowoduje, że zapłacimy nie tylko niższe podatki. Stracimy kilka cennych przywilejów, m.in. prawo do wspólnego rozliczania się z małżonkiem, możliwość odliczenia internetu i wydatków firmowych. Będziemy mogli za to m.in. odliczyć koszty prowadzenia działalności czy też pomniejszyć dochód o składki na ubezpieczenie społeczne, a podatek o składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Dodatkowy kłopot wiąże się także z faktem, że osoba która do niedawna zatrudniona była w danej firmie, ale przeszła na samozatrudnienie i nadal wykonuje tę samą pracę dla firmy, w której wcześniej pracowała, nie może rozliczać się według stawki liniowej. Będzie mogła to zrobić dopiero w następnym roku podatkowym.

(bog)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Michał Bogurat

dziennikarz