Pomocna dłoń Unii

Piątek
20.06.2008
W latach 2007-2013 polscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z dotacji unijnych w ramach 4 programów operacyjnych i 16 programów regionalnych.
 

Na rozwój innowacyjności przedsiębiorstw do dyspozycji jest ponad 10 mld euro, a stosunkowo duża pula tych pieniędzy zostanie przeznaczona np. na szkolenia pracownicze. Fundusze unijne stwarzają ogromną szansę dla całej polskiej gospodarki. To inwestycja zarówno w rozwój technologiczny przedsiębiorstw, jak i w kapitał ludzki. W ciągu najbliższych 5 lat Unia Europejska wspierać będzie przedsiębiorstwa w zakresie podnoszenia kwalifikacji i umiejętności zawodowych pracowników. Wspólnota może zrefundować nawet 80 proc. poniesionych kosztów w zakresie planowanych szkoleń.

Pracownik dokształcany

Przedsiębiorcy powinni poszukiwać nie tylko możliwości dofinansowania na zakup sprzętu. Równie ważne jest inwestowanie w pracowników. W nadchodzącej perspektywie finansowej na lata 2007-2013 jednym z największych programów finansowych będzie Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL).

- Przedsiębiorcy planując długofalowy rozwój, muszą brać pod uwagę potrzebę podnoszenia kwalifikacji pracowników - mówi Przemysław Kowalski, prezes zarządu PWB Sp. z o.o. - Po latach może okazać się, że właśnie inwestycja w kadry przynosi wymierne korzyści.

Dofinansowaniem objęte mogą zostać szkolenia ogólne i specjalistyczne, twarde i miękkie, a także studia podyplomowe, staże i praktyki.

- Możemy stworzyć własny system szkoleniowy dla kadry menadżerskiej czy poszczególnych działów pracowniczych z zakresu obsługiwania specjalistycznych programów komputerowych, wykorzystywania nowoczesnych technologii, zarządzania czasem, a nawet asertywności – dodaje Kowalski.

Gdzie po informacje?

Pomoc w pozyskiwaniu dotacji unijnych świadczą wyspecjalizowane firmy konsultingowe. O informacje warto również pytać w instytucjach, które danym programem zarządzają – w ramach regionalnych programów są to np. Urzędy Marszałkowskie. Należy również śledzić wydarzenia rynkowe poświęcone tematyce dotacji unijnych.

(agaka)


Agnieszka Turska
Agnieszka Turska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Hej, od czego zacząć? Zakładając, że przoedmiot działalności masz ustalony, ja skupiłabym się na formie platności. W dzisiejszych czasach, ludzie chcą płacić...

102 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Assignment help service in usa for the student seeking help. We are provide the assignment help, writing service with the professional academic writer in minimal price.

84 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

assignment help

84 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Sklep zoologiczny

Co do samych sklepów zoologicznych to niewątpliwie jest ich bardzo dużo w sieci , ja jednak już od dawna korzystam z oferty tego https://www.krakvet.pl/ . Większość...

21 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Nie zapomnij o szkoleniach bhp

Co się dzieje w przypadku gdy kursy bhp się nie odbędą? Wydaje mi się, że wtedy kary są bardzo wysokie.

22 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Finansowanie reklamy we franczyzie

Podstawowym źródłem finansowania działań marketingowych we franczyzie są środki pieniężne zebrane z wpłat na wspólny fundusz przeznaczony na ten cel. Jednakże w...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Polecam reklame w aplikacji która łączy klientów z partnerami handlowymi. Koszt 0 zł. Płacimy do 5% kwoty której klient u nas zostawił. Czyli tak naprawdę płacimy...

407 wypowiedzi
ostatnia 15.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I want to encourage that you continue your great writing, have a nice day! Wifi hacking apk

84 wypowiedzi
ostatnia 14.07.2018