20.06.2008

Pomocna dłoń Unii

W latach 2007-2013 polscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z dotacji unijnych w ramach 4 programów operacyjnych i 16 programów regionalnych.

Na rozwój innowacyjności przedsiębiorstw do dyspozycji jest ponad 10 mld euro, a stosunkowo duża pula tych pieniędzy zostanie przeznaczona np. na szkolenia pracownicze. Fundusze unijne stwarzają ogromną szansę dla całej polskiej gospodarki. To inwestycja zarówno w rozwój technologiczny przedsiębiorstw, jak i w kapitał ludzki. W ciągu najbliższych 5 lat Unia Europejska wspierać będzie przedsiębiorstwa w zakresie podnoszenia kwalifikacji i umiejętności zawodowych pracowników. Wspólnota może zrefundować nawet 80 proc. poniesionych kosztów w zakresie planowanych szkoleń.

Pracownik dokształcany

Przedsiębiorcy powinni poszukiwać nie tylko możliwości dofinansowania na zakup sprzętu. Równie ważne jest inwestowanie w pracowników. W nadchodzącej perspektywie finansowej na lata 2007-2013 jednym z największych programów finansowych będzie Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL).

- Przedsiębiorcy planując długofalowy rozwój, muszą brać pod uwagę potrzebę podnoszenia kwalifikacji pracowników - mówi Przemysław Kowalski, prezes zarządu PWB Sp. z o.o. - Po latach może okazać się, że właśnie inwestycja w kadry przynosi wymierne korzyści.

Dofinansowaniem objęte mogą zostać szkolenia ogólne i specjalistyczne, twarde i miękkie, a także studia podyplomowe, staże i praktyki.

- Możemy stworzyć własny system szkoleniowy dla kadry menadżerskiej czy poszczególnych działów pracowniczych z zakresu obsługiwania specjalistycznych programów komputerowych, wykorzystywania nowoczesnych technologii, zarządzania czasem, a nawet asertywności – dodaje Kowalski.

Gdzie po informacje?

Pomoc w pozyskiwaniu dotacji unijnych świadczą wyspecjalizowane firmy konsultingowe. O informacje warto również pytać w instytucjach, które danym programem zarządzają – w ramach regionalnych programów są to np. Urzędy Marszałkowskie. Należy również śledzić wydarzenia rynkowe poświęcone tematyce dotacji unijnych.

(agaka)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Agnieszka Turska

dziennikarz
Napisz do autora