Katarzyna Pakosińska: W finansach obsługuję się sama

Katarzyna Pakosińska z Kabaretu Moralnego Niepokoju
Sobota
01.03.2008
- W kabarecie nie mamy przelicznika: opiszemy ten temat, bo jest bardziej chodliwy, a wtedy zarobimy więcej. Nasze pisanie jest twórczym wyżywaniem się, a nie nabijaniem kabzy – o biznesie w kabarecie opowiada Katarzyna Pakosińska z Kabaretu Moralnego Niepokoju.
 

Ile zarabiają kabareciarze?
Najlepsi, którzy występują solo – tak jak mistrz Jerzy Kryszak – mogą pewnie zarobić nawet i 10 tys. zł za jeden występ. W naszym przypadku tę sumę należy podzielić przez liczbę osób w zespole – a jesteśmy najliczniejszym kabaretem na polskich scenach – występujemy w siódemkę. Dlatego ja również zarabiam powiedzmy 10 tys. zł, ale przez miesiąc, łącząc dochody ze wszystkich występów. Mam też sporo dodatkowych zajęć, m.in. piszę felietony, zajmuję się konferansjerką.

Dlaczego rzuciła pani wyuczony zawód? Z wykształcenia jest pani dziennikarką.
To chyba dziennikarstwo bardziej mnie rzuciło. Ukończyłam na polonistyce specjalizację telewizyjną, czyli, jak to nazywam, pokazywanie twarzy. Kiedy robiliśmy pierwsze programy kabaretowe, zaczęłam zakładać peruki, ale zdradzało mnie charakterystyczne uzębienie. Zaczęłam się kojarzyć z uśmiechem i humorem, a więc jako dziennikarz stałam się absolutnie niewiarygodna. Jednak oprócz pracy w kabarecie, który uwielbiam, bardzo dużo piszę: scenariusze i felietony. Staram się nie wyjść z wprawy. Marzę o tym, żeby w przyszłości stać się kimś takim jak Stefania Grodzieńska, która jest dla mnie ogromnym autorytetem.

Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING nr 3/2008