01.07.2008

Wojciech Cejrowski: Jestem królem nieruchomości!

- Szukam roboty łatwej i przyjemnej, a przy okazji wysoko płatnej – mówi Wojciech Cejrowski, dziennikarz, pisarz, podróżnik i właściciel biura podróży, a z zawodu cieśla.

Z zawodu jest pan cieślą, ale zarabia pan na dziennikarstwie, pisaniu książek, prowadzeniu wypraw do dzikich regionów świata. Jak pan z początku godził podróżowanie ze zdobywaniem pieniędzy na wyprawy?
Nigdy nie zdobywałem pieniędzy na wyprawy, każda moja wyprawa to był zawsze przy okazji doskonały interes. One wszystkie przynoszą zyski i to niemałe. Ale przede wszystkim zarabiam, robiąc interesy, mam nieruchomości, wynajmuję powierzchnię biurowe, prowadzę firmy... Pieniądze zarabiam od dziecka, bo uważałem, że jak się ma swoje, to nie trzeba prosić rodziców o pozwolenie na zakup kontrowersyjnego roweru czy stereo. Moje to moje, więc zbierałem szkło, handlowałem dolarami (nielegalnie), na Boże Narodzenie wiązałem ludziom choinki sznurkiem na bazarze, pracowałem na czarno za granicą, szmuglowałem bawełniane gacie z Meksyku w czasach, kiedy w Polsce to był towar trudno dostępny... No, pracowało się tu i tam. Przed maturą filmowałem wesela i komunie... Organizowałem dyskoteki...

Wojciech Cejrowski, podróżnik

Staram się nie płacić podatków wcale. Podatek to koszt, koszt obniża rentowność, a obowiązkiem każdego prezesa jest dbanie o jak najwyższą rentowność firmy.
Wojciech Cejrowski, właściciel biura podróży

Jak przez różne plemiona pojmowany jest biznes? Jakie ma znaczenie w ich życiu?
Biznes jest wynalazkiem Białych. W życiu plemiennym go nie ma. Wspólnota pierwotna to taki rodzaj komunizmu – wszystko jest wspólne. Las tropikalny traktowany jest jak wielka spiżarnia Pana Boga – wchodzisz do lasu i bierzesz sobie, co chcesz, tak jak jagody w naszych lasach. Tyle tylko, że u Indian, jak coś dostałeś za darmo od Boga, to potem tego nie sprzedajesz – możesz jedynie podarować innym. Dlatego, gdy myśliwy wraca z upolowaną zdobyczą i nie może jej sam zjeść – musi komuś oddać, a ten ktoś może go ewentualnie potem poczęstować.

Zgaduję, że płaci pan podatki za granicą?
Staram się nie płacić podatków wcale. Podatek to koszt, koszt obniża rentowność, a obowiązkiem każdego prezesa jest dbanie o jak najwyższą rentowność firmy. Ergo: każdy prezes jest zobowiązany ustawowo unikać podatków za wszelką legalną cenę.

Czy z tego samego powodu zrzekł się pan obywatelstwa polskiego?
Nie zrzekłem się jeszcze – tylko taki mam zamiar. A powodem jest to, że nie chcę być niewolnikiem Unii Europejskiej. Skoro Polacy demokratycznie zdecydowali o zrzeczeniu się niepodległości i poddaniu naszego kraju pod władanie Brukseli, a ja nie chcę Brukseli podlegać, to muszę się pozbyć polskiego obywatelstwa. Unia mi się nie podoba z wielu powodów. Najczęściej są to powody etyczne. Katolikowi nie wolno przykładać ręki do mordowania nienarodzonych. A zatem nie wolno mi płacić podatków w Unii, gdyż Unia co roku przeznacza miliony euro na finansowanie aborcji w Chinach. To się nazywa „wspieraniem programów kontroli urodzeń” czytaj: przymusowe aborcje. Nie mam zamiaru za to płacić!

Wielu krytykowało pana za poglądy. Czy właśnie z powodu pana poglądów zniknął pan na pewien czas z ekranu?
Za poglądy nie wolno krytykować. To niedemokratyczne, nietolerancyjne, a czasami nawet niekonstytucyjne. Mnie, jak każdemu, wolno mieć dowolne poglądy i nikomu nic do tego, jakie one są. Tak – wywalono mnie z TVP za to, że krytykowałem publicznie pijackie ekscesy Aleksandra Kwaśniewskiego – w połowie lat 90. media wmiatały je pod dywan.

Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING nr 7/2008

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

3

PRENUMERATA miesięcznika Własny Biznes FRANCHISING

 
Prenumerata Własny Biznes

Zamawiając roczną prenumeratę otrzymujesz niższą cenę niż w kiosku. Prenumerata kosztuje tylko 39 zł i obejmuje 12 wydań miesięcznika Własny Biznes FRANCHISING. Magazyn jest wysyłany co miesiąc pierwszego dnia sprzedaży prosto do Twojego domu, a przesyłka nic Cię nie kosztuje.

Więcej informacji

Cena netto
36.11 zł
VAT
2.89 zł
Cena brutto
39.00 zł