07.07.2008

Szukamy pieniędzy na biznes

Dostęp do źródeł finansowania to jedna z najczęściej wymienianych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Skąd czerpać dodatkowe środki na rozwój własnej firmy?

Pole manewru mamy duże, niestety nie każde rozwiązanie jest dla wszystkich odpowiednie. Można, po pierwsze, oprzeć się na kapitale własnym pochodzącym np. z zysku wypracowanego przez firmę czy dopłat wspólników, albo kapitale obcym, czego przykładem są kredyty długoterminowe, obligacje oraz środki z funduszy unijnych.

Co ważne, pozyskiwanie kapitału na rozwój własnej firmy może przebiegać kilkutorowo i wcale nie musi ograniczać się do korzystania ze środków unijnych.

- Dostępność źródeł finansowania inwestycji jest zależna przede wszystkim od etapu rozwoju, na którym znajduje się dane przedsiębiorstwo – mówi Przemysław Kowalski, prezes zarządu PWB Sp. z o.o. – Nie każdy biznesmen może sobie pozwolić na wprowadzenie firmy na giełdę. Nie wszystkich interesuje też pozyskanie zewnętrznego inwestora.

Z pomocą Unii

Szansą dla firm są fundusze unijne. Dzięki nim przedsiębiorcy otrzymują zwrot wydatków poniesionych m.in. na szkolenia i studia podyplomowe dla pracowników, zakup linii produkcyjnej, rozbudowę firmy oraz wprowadzenie na rynek nowego produktu. Zakres pomocy jest praktycznie nieograniczony.

Zanim przedsiębiorca zacznie starać się o dotację, powinien wiedzieć, że struktura funduszy unijnych polega zazwyczaj na refundacji poniesionych wydatków. Tak jest chociażby w przypadku projektów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw. Dofinansowanie otrzymają, nie przed, ale dopiero po zrealizowaniu projektu.

Co ważne, pozyskiwanie kapitału na rozwój własnej firmy może przebiegać kilkutorowo i wcale nie musi ograniczać się do korzystania ze środków unijnych. Warto zatem wykorzystać każdą szansę.

- W podjęciu właściwej decyzji pomóc mogą firmy konsultingowe - dodaje Kowalski. – Oprócz doradztwa, organizowane są także cykle bezpłatnych konferencji.

19 czerwca we Wrocławiu odbyła się konferencja pod hasłem Inspirujemy w drodze po kapitał przygotowana przez HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o.o. wraz z PWB Sp. z o.o.

(agaka)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Agnieszka Turska

dziennikarz
Napisz do autora