Szukamy pieniędzy na biznes

Co ważne, pozyskiwanie kapitału na rozwój własnej firmy może przebiegać kilkutorowo i wcale nie musi ograniczać się do korzystania ze środków unijnych.
Poniedziałek
07.07.2008
Dostęp do źródeł finansowania to jedna z najczęściej wymienianych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Skąd czerpać dodatkowe środki na rozwój własnej firmy?
 

Pole manewru mamy duże, niestety nie każde rozwiązanie jest dla wszystkich odpowiednie. Można, po pierwsze, oprzeć się na kapitale własnym pochodzącym np. z zysku wypracowanego przez firmę czy dopłat wspólników, albo kapitale obcym, czego przykładem są kredyty długoterminowe, obligacje oraz środki z funduszy unijnych.

- Dostępność źródeł finansowania inwestycji jest zależna przede wszystkim od etapu rozwoju, na którym znajduje się dane przedsiębiorstwo – mówi Przemysław Kowalski, prezes zarządu PWB Sp. z o.o. – Nie każdy biznesmen może sobie pozwolić na wprowadzenie firmy na giełdę. Nie wszystkich interesuje też pozyskanie zewnętrznego inwestora.

Z pomocą Unii

Szansą dla firm są fundusze unijne. Dzięki nim przedsiębiorcy otrzymują zwrot wydatków poniesionych m.in. na szkolenia i studia podyplomowe dla pracowników, zakup linii produkcyjnej, rozbudowę firmy oraz wprowadzenie na rynek nowego produktu. Zakres pomocy jest praktycznie nieograniczony.

Zanim przedsiębiorca zacznie starać się o dotację, powinien wiedzieć, że struktura funduszy unijnych polega zazwyczaj na refundacji poniesionych wydatków. Tak jest chociażby w przypadku projektów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw. Dofinansowanie otrzymają, nie przed, ale dopiero po zrealizowaniu projektu.

Co ważne, pozyskiwanie kapitału na rozwój własnej firmy może przebiegać kilkutorowo i wcale nie musi ograniczać się do korzystania ze środków unijnych. Warto zatem wykorzystać każdą szansę.

- W podjęciu właściwej decyzji pomóc mogą firmy konsultingowe - dodaje Kowalski. – Oprócz doradztwa, organizowane są także cykle bezpłatnych konferencji.

19 czerwca we Wrocławiu odbyła się konferencja pod hasłem Inspirujemy w drodze po kapitał przygotowana przez HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o.o. wraz z PWB Sp. z o.o.

(agaka)


Agnieszka Turska
Agnieszka Turska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Rodzinny biznes: kłopoty na bank?

You have done such a great work with complete dedication in this site steamwalletgenerator

11 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Biznes po stronie dobra

Free NCERT Solutions for the class 6, 7, 8, 9, 10, 11 and 12 for the subjects Maths, Science, Hindi, Physics, Chemistry, Biology, English, Social Science (History, Geography,...

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Biznes po stronie dobra

forum is very good.

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Within the same manner that inbreeding among human populations can boom the frequency of commonly rare genes that cause sicknesses, the selective breeding that created the...

86 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

A Best Essay Services study which dog breeders to avoid. ... The term "Outdoor breeder" is every now and then used to explain dog breeders with little experience or...

86 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Hej, od czego zacząć? Zakładając, że przoedmiot działalności masz ustalony, ja skupiłabym się na formie platności. W dzisiejszych czasach, ludzie chcą płacić...

102 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Assignment help service in usa for the student seeking help. We are provide the assignment help, writing service with the professional academic writer in minimal price.

86 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

assignment help

86 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018