16.09.2008

Polskie przedsiębiorstwa będą bardziej konkurencyjne

Wzrost innowacyjności polskich przedsiębiorstw oraz tworzenie atrakcyjnych warunków dla inwestorów to główne tematy omawiane podczas konferencji pt. Trwały rozwój przez innowacje, inwestycje i współpracę.

Udział w konferencji, która odbyła się 5 września br. w Grodzisku Mazowieckim, wziął wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan. Jak poinformował wiceminister, resort gospodarki pracuje już nad projektem Krajowego Programu Reform na lata 2008-2011, aby usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstw na polskim rynku.

Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki

- Tylko 1 proc. polskich firm stawia na innowacyjność w walce o klienta. Dlatego chcemy zmieniać nastawienie przedsiębiorców do nowych technologii – powiedział Bogdan.<

Przypomniał również o przygotowanej w MG ustawie o wspieraniu działalności innowacyjnej, która spowoduje wzrost zainteresowania przedsiębiorców wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań.

- Projekt przewiduje zwiększenie możliwości wsparcia przedsięwzięć innowacyjnych środkami prywatnymi. Banki komercyjne będą udzielały firmom kredytów technologicznych, częściowo spłacanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, jako premia technologiczna – tłumaczył Bogdan.

Wiceminister zwrócił także uwagę na potrzebę wzmocnienia działań na rzecz wzrostu inwestycji.
- Zmieniliśmy ustawę dotyczącą stref ekonomicznych zwiększającą ich powierzchnię w skali całego kraju do 8 tys. ha – powiedział Bogdan. – Liczymy, że zachęci to nowych inwestorów do lokowania swojego kapitału w naszym kraju – podsumował.

(agaka)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Agnieszka Turska

dziennikarz
Napisz do autora