25.09.2008

Specjaliści poszukiwani

Aż 93 proc. pracodawców w Polsce aktywnie rekrutuje specjalistów i menedżerów, wynika z międzynarodowego badania The Global Snapshot, przeprowadzonego przez firmę Antal International.

Raport przygotowany został na podstawie badania w ponad 1,5 firmach w 14 krajach Europy Zachodniej i Wschodniej, Afryki, Indii i Chin. Wynika z niego, że zapotrzebowanie na specjalistów oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla jest wysokie, szczególnie w Polsce.

Według raportu już tylko 63 proc. pracodawców w Polsce planuje zatrudnienia w następnym kwartale, ale procent firm deklarujących zwolnienia zmniejszy się z 24 na 12 proc.

Według raportu menedżerowie i specjaliści w Europie Środkowej i Wschodniej nie mają się o co martwić. W Polsce w chwili obecnej 93 proc. przedsiębiorstw poszukuje pracowników.
- Około 36 proc. ankietowanych szuka więcej pracowników niż przed rokiem, a prawnie nikt nie zatrudnia mniej – mówi Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International w Polsce.

- Wyniki badania potwierdzają nasze dotychczasowe obserwacje - mówi Skiba. - Europa zwalnia, ale w Polsce nadal mamy boom na rynku pracy dla kadry menedżerskiej i specjalistycznej. Potrzeba wyszkolonych, doświadczonych ludzi nie tylko w stolicy. Większość, ponad 60 proc. rekrutacji nadal przeprowadzamy w Warszawie, ale coraz więcej także na Dolnym czy Górnym Śląsku - dodaje. Zwłaszcza Wrocław jest miastem, które potrzebuje menedżerów i specjalistów, dlatego płace w tym mieście wzrosły najszybciej w ostatnim roku. Nadal bardzo duże zapotrzebowanie jest na prawników, bankowców i informatyków.

Według raportu już tylko 63 proc. pracodawców w Polsce planuje zatrudnienia w następnym kwartale, ale procent firm deklarujących zwolnienia zmniejszy się z 24 na 12 proc.
- Sądzę, że w ciągu następnych trzech miesięcy rynek ustabilizuje się. Firmy nadal będą szukać pracowników, lecz już mniej aktywnie. Ma to głównie związek z zamykaniem budżetów rocznych i mniejszymi wydatkami na rekrutację - komentuje Skiba.

(agaka)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Agnieszka Turska

dziennikarz
Napisz do autora