01.09.2008

Zbigniew Grycan: Interesy prowadzę na zimno

- Pamiętam z dzieciństwa, jak pracownicy urzędu skarbowego zabrali nam z domu krzesła, więc siedzieliśmy na skrzynkach. Ale w życiu ma się więcej niż jedną szansę - mówi Zbigniew Grycan, właściciel firmy Grycan - lody od pokoleń.

Kiedy otwierał pan lodziarnie Grycan - lody od pokoleń, złośliwi uważali, że zagrał pan na nosie Zielonej Budce i funduszom Enterprise... Czy właśnie o to panu chodziło?
Absolutnie nie. Wręcz przeciwnie. Zielonej Budce życzę lepiej niż wszystkim innym konkurentom. Jest takie powiedzenie, że z żoną można się rozwieść, ale dziecka się nie porzuca - a Zielona Budka jest moim pierwszym dzieckiem. I każde ich niepowodzenie przyjmuję z pewną nutką goryczy.

Zbigniew Grycan, właściciel firmy Grycan - lody od pokoleń

Czy firma Grycan to pan czy efekt działań zespołu?
Tworzenie strategii należy do mnie. Pracownicy, wśród których znalazło się kilka osób z Zielonej Budki, znają standardy działania, wiedzą, czego od nich wymagam. A ja mam do nich bezwzględne zaufanie. Każdy z nich zna mój numer telefonu i wie, że może dzwonić w każdej sprawie.

Czyli firma naprawdę w rodzinnym klimacie?
Nie uznaję żadnych korporacyjnych struktur.

Powszechnie uważa się, że hierarchia korporacyjna jest bardziej efektywna. Czy rodzinna firma może być konkurencyjna wobec koncernów?
Zarządzanie firmą o strukturze korporacyjnej jest skomplikowane. Zanim decyzja o wprowadzeniu jakiegoś produktu przejdzie wszystkie stopnie hierarchii, u nas produkt jest już w sprzedaży. Oczywiście nie da się uniknąć hierarchii i biurokracji, ale ma ona znacznie mniejszy wymiar.

Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING nr 9/2008

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

PRENUMERATA miesięcznika Własny Biznes FRANCHISING

 
Prenumerata Własny Biznes

Zamawiając roczną prenumeratę otrzymujesz niższą cenę niż w kiosku. Prenumerata kosztuje tylko 39 zł i obejmuje 12 wydań miesięcznika Własny Biznes FRANCHISING. Magazyn jest wysyłany co miesiąc pierwszego dnia sprzedaży prosto do Twojego domu, a przesyłka nic Cię nie kosztuje.

Więcej informacji

Cena netto
36.11 zł
VAT
2.89 zł
Cena brutto
39.00 zł