Zbigniew Grycan: Interesy prowadzę na zimno

Zbigniew Grycan, właściciel firmy Grycan - lody od pokoleń
Poniedziałek
01.09.2008
- Pamiętam z dzieciństwa, jak pracownicy urzędu skarbowego zabrali nam z domu krzesła, więc siedzieliśmy na skrzynkach. Ale w życiu ma się więcej niż jedną szansę - mówi Zbigniew Grycan, właściciel firmy Grycan - lody od pokoleń.
 

Kiedy otwierał pan lodziarnie Grycan - lody od pokoleń, złośliwi uważali, że zagrał pan na nosie Zielonej Budce i funduszom Enterprise... Czy właśnie o to panu chodziło?
Absolutnie nie. Wręcz przeciwnie. Zielonej Budce życzę lepiej niż wszystkim innym konkurentom. Jest takie powiedzenie, że z żoną można się rozwieść, ale dziecka się nie porzuca - a Zielona Budka jest moim pierwszym dzieckiem. I każde ich niepowodzenie przyjmuję z pewną nutką goryczy.

Czy firma Grycan to pan czy efekt działań zespołu?
Tworzenie strategii należy do mnie. Pracownicy, wśród których znalazło się kilka osób z Zielonej Budki, znają standardy działania, wiedzą, czego od nich wymagam. A ja mam do nich bezwzględne zaufanie. Każdy z nich zna mój numer telefonu i wie, że może dzwonić w każdej sprawie.

Czyli firma naprawdę w rodzinnym klimacie?
Nie uznaję żadnych korporacyjnych struktur.

Powszechnie uważa się, że hierarchia korporacyjna jest bardziej efektywna. Czy rodzinna firma może być konkurencyjna wobec koncernów?
Zarządzanie firmą o strukturze korporacyjnej jest skomplikowane. Zanim decyzja o wprowadzeniu jakiegoś produktu przejdzie wszystkie stopnie hierarchii, u nas produkt jest już w sprzedaży. Oczywiście nie da się uniknąć hierarchii i biurokracji, ale ma ona znacznie mniejszy wymiar.

Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING nr 9/2008


PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Kanapki od Jakubiaka /08.05.2018

– Porażki nauczyły mnie nie poddawać się. I nie słuchać tzw. dobrych rad – bo te ma dla nas oczywiście każdy – mówi Tomasz Jakubiak, kucharz, restaurator, dziennikarz kulinarny, który właśnie startuje z nowym konceptem franczyzowym.

Nie od razu firmę zbudowano /13.04.2018

– Budować umie wielu, ale dobrze zarządzać firmą deweloperską już nie. By być deweloperem, trzeba umieć pozyskiwać i uzdatniać ziemię. A to jest proces trwający wiele lat – mówi Jarosław Szanajca, założyciel i prezes Dom Development.

Najpierw satysfakcja, później kasa /06.03.2018

– Nigdy nie myślę najpierw o pieniądzach. Mogę robić tylko to, co sprawia mi przyjemność i czego nie musiałbym się później wstydzić. A zyski dopiero mogą z tego wynikać – mówi Radosław Majdan, były reprezentant Polski w piłce nożnej, twórca marki perfum Vabun.

Hardkorowy Koksu wyciska zyski z siłowni /01.02.2018

– Polacy chcieliby wyłożyć jak najmniej pieniędzy, ale zarobić dużo i szybko. A biznes trzeba planować na długo, żeby mieć z niego zyski i za 10, i za 20 lat – mówi HardKorowy Koksu, czyli Robert Burneika, kulturysta i właściciel siłowni Burneika Sports Gym.

Aktorka zarabia na czesaniu /02.01.2018

Czy kobieta, która skorzysta z usług salonu fryzjersko-kosmetycznego Bonjour Madame przemieni się z brzyduli w piękność? Tego przynajmniej chciałyby jego właścicielki, aktorka Julia Kamińska oraz jej wspólniczka Paulina Kałużyńska.

POPULARNE NA FORUM

Skuteczna i tania reklama małej firmy

Polecam reklame w aplikacji która łączy klientów z partnerami handlowymi. Koszt 0 zł. Płacimy do 5% kwoty której klient u nas zostawił. Czyli tak naprawdę płacimy...

407 wypowiedzi
ostatnia 15.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I want to encourage that you continue your great writing, have a nice day! Wifi hacking apk

82 wypowiedzi
ostatnia 14.07.2018
Biznes po stronie dobra

Dollar General company has its origins in Scottsville, Kentucky from James Luther “J.L.” Turner and his son Cal Turner. James Turner’s father died in an accident in 1902...

18 wypowiedzi
ostatnia 12.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see...

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see...

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

nice post. Thanks for sharing such an interesting and witty post with us. Electromagnetic spider repellent

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Really very interesting website i like it such a great content MBA Marketing Assignment Help

82 wypowiedzi
ostatnia 10.07.2018
Jak urządzić sklep, by odnieść sukces

Urządzając sklep nie zapomnijmy również o odpowiednim wyposażeniu magazynu w wózki i regały magazynowe. To jest klucz do sukcesu, by panował tam porządek. W ten...

19 wypowiedzi
ostatnia 09.07.2018