06.11.2008

Przedsiębiorcy chcą być innowacyjni

Z sondażu przeprowadzonego przez Business Centre Club wynika, że 82 proc. firm zamierza korzystać z funduszy UE na innowacyjność.

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) w latach 2007-2013 dostępne będzie wsparcie w wysokości ponad 9,7 mld Euro z przeznaczeniem na realizację inwestycji przyczyniających się do podnoszenia innowacyjności polskiej gospodarki oraz polskich przedsiębiorstw. Program skierowany do przedsiębiorców, zamierzających realizować innowacyjne projekty czy też pracować nad rozwojem i badaniami nad nowoczesnymi technologiami - szczególnie technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi. Na szczęście, jak wynika z sondażu BBC, zdecydowana większość przedsiębiorców zapytana: Czy zamierzają Państwo ubiegać się o fundusze unijne na innowacyjność? odpowiedziała twierdząco, a 66 proc. ankietowanych w przeszłości skorzystało już z funduszy unijnych.

Niestety Polska zajmuje niestety jedno z ostatnich miejsc w UE w zakresie stosowania nowoczesnych technologii, dostępnych usług elektronicznych czy wykorzystania Internetu (tu jesteśmy tylko przed Bułgarią), jak wynika z raportów Komisji Europejskiej. Wzrost produktywności pracy jest obecnie w 40 proc. związany z użyciem nowych technologii. Jeśli Polska ma być krajem nowoczesnym, musi stworzyć odpowiednie warunki i klimat dla maksymalnego wykorzystania funduszy unijnych na innowacyjność, gdyż prawdopodobnie taka sytuacja oraz wielkość dostępnych środków już się więcej nie powtórzy.

Business Centre Club istnieje od 1991 roku. Zrzesza blisko 2 tys. przedsiębiorców zatrudniających 600 tys. pracowników. Wśród członków BCC znajdują się największe międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe, ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe i koncerny wydawnicze.

(agaka)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Agnieszka Turska

dziennikarz
Napisz do autora