30.03.2009

Problem z jednym okienkiem

Już od 31 marca osoby chcące założyć działalność gospodarczą będą mogły to zrobić w jednym urzędzie. Mimo tego udogodnienia czas rejestracji firmy może się wydłużyć.

Przepisy przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki mają umożliwić załatwienie wszystkich niezbędnych formalności w urzędzie miasta. Przedstawiciele urzędów przestrzegają jednak przed zbytnim optymizmem, ponieważ ich zdaniem czas rejestracji firmy może się znacznie wydłużyć. Wynika to z tego, że urzędnik przyjmujący wniosek udzieli przedsiębiorcy tylko informacji dotyczących dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W sprawach związanych na przykład z wyborem formy opodatkowania pracownik urzędu miasta nie będzie już umiał pomóc. Dlatego pomysł jednego okienka nie sprawdzi się w przypadku osób, które nie będą wiedziały jak wypełnić wniosek. Inną sprawą jest, że do tej pory nie wiadomo jak formularz rejestracyjny będzie wyglądał.

Błędnie wypełniony wniosek zostanie odesłany zainteresowanemu, a wcześniej sprawdzą go inne urzędy, takie jak Główny Urząd Statystyczny, Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W każde z wymienionych miejsc wniosek będzie przekazywany drogą pocztową, przez co rejestracja firmy przesunie się w czasie.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0