24.03.2009

Kryzysowe podatki

W tym roku większość firm ze szczególną uwagą rozliczy się z fiskusem. Trudna sytuacja ekonomiczna skłania do szukania nawet najmniejszych oszczędności.

Bywa, że wymaga to nowego spojrzenia na dane finansowe i podjęcie trudnych decyzji, na które działom księgowości nie zawsze starcza odwagi lub wiedzy. W sytuacji, kiedy przedsiębiorcy wiele razy oglądają każdą złotówkę zanim zdecydują się ją wydać, wysokość podatku, który muszą płacić, jest szczególnie istotna. Zwykle przedsiębiorca nie może oczekiwać wsparcia w zakresie oszczędności podatkowych ze strony własnego działu księgowego. Jest on bowiem z jednej strony nastawiony ostrożnie do wszelkiego rodzaju decyzji, z drugiej nie może mieć dostępu do fachowej i często poufnej wiedzy dotyczącej rozwiązań optymalizujących wysokość zobowiązań podatkowych. Wiedzę tę z kolei posiadają doradcy podatkowi. Warto zatem rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnych doradców, którzy uważają, że korzyści z doradztwa powinny zawsze przekroczyć koszty usługi.

- Ostatnie zawirowania na rynkach finansowych sprawiają, że od doradców oczekuje się maksymalnej optymalizacji obciążeń podatkowych – mówi Dariusz Bednarski, partner zarządzający departamentem doradztwa podatkowego Grant Thornton Frąckowiak - firmy doradczo-audytorskiej. – Korzystanie z tego typu usług wiąże się z całkowitym zaufaniem ze strony klientów. Chcąc być konkurencyjnym, trzeba oferować niestandardowe rozwiązania oraz najwyższą jakość obsługi – dodaje Bednarski.

Specjaliści są zgodni, że ten rok będzie dla doradców podatkowych nie tylko wyjątkowo pracowity, ale również kluczowy jeżeli chodzi o konsolidację rynku. Firmy, które oferują słabą jakość usług z pewnością nie wytrzymają konkurencji. Nas – zwykłych podatników – przewrotnie powinno to cieszyć.

(agaka)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Agnieszka Turska

dziennikarz
Napisz do autora