02.04.2009

Wzrosły wydatki firm na dodatki do płac w 2008 roku

Z badań Sodexho Pass Polska wykonanych przy współpracy z ARC Rynek i Opinia wynika, że w 2008 roku firmy zwiększyły wydatki na świadczenia pozapłacowe.

Łącznie budżety na dodatki pozapłacowe wzrosły o średnio 3,7 proc. Największy wzrost popularności zanotowały kupony usługowe. W 2007 r. ich stosowanie zadeklarowało 43 proc. przedsiębiorstw, podczas gdy w 2008 r. było ich już 49 proc. Z badań wynika ponadto, że pomimo kryzysu w 2009 roku dalszy wzrost wydatków na świadczenia pozapłacowe planuje 32 proc. firm.

Blisko 40 proc. badanych przedsiębiorstw i instytucji podwyższyło w 2008 roku wydatki na świadczenia pozapłacowe, a tylko u 6 proc. zanotowano ich spadek. Firmy z kapitałem zagranicznym oraz małe i duże przedsiębiorstwa z polskim kapitałem zwiększyły swoje wydatki w tym zakresie o średnio 5-6 proc. Budżet ponad połowy przedsiębiorstw utrzymał się na tym samym poziomie, co w roku poprzednim. W badanych firmach w ramach pakietów dodatkowych najczęściej oferowano dofinansowanie na wypoczynek (61 proc. badanych podmiotów), następnie wsparcie losowe i okolicznościowe (58 proc.), bony i kupony (49 proc.) oraz paczki świąteczne (43 proc.). Świadczenia w formie kuponów wykorzystywane były najczęściej przez przedsiębiorstwa państwowe (61 proc.) oraz firmy zagraniczne (54 proc.). Prawie połowa, bo 48 proc. instytucji publicznych i 46 proc. firm prywatnych korzystało z kuponów jako formy dodatków do płac.

- W trudnych czasach od pracowników wymaga się większego zaangażowania i realizowania zadań wcześniej rozdzielonych na większy zespół. Z tych względów - również podczas dekoniunktury - należy dbać o system wynagrodzeń i stosować efektywne a zarazem elastyczne formy wynagradzania, które motywują pracowników do pracy - mówi Arkadiusz Rochala, Dyrektor ds. Rozwoju i Marketingu z Sodexho Pass. - Przeprowadzone przez nas badania pokazują, że pomimo spowolnienia gospodarczego pracodawcy mają bardzo dużą świadomość tych prawidłowości i odpowiednio do nich planują swoje wydatki na świadczenia pozapłacowe.

Badania dotyczące planowanych wydatków na benefity pozapłacowe wskazują na tendencję rosnącą również w roku 2009. Prawie 1/3 firm zamierza przeznaczyć na świadczenia wyższy budżet niż w 2008 roku, a tylko 3 proc. przewiduje spadek wartości świadczeń przeznaczonych na ten cel. Średni deklarowany wzrost wydatków pozapłacowych w roku obecnym ma wynieść 2 proc. w porównaniu do roku 2008.

(agaka)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Agnieszka Turska

dziennikarz
Napisz do autora