Michał Wiśniewski: Ich Czworo

Michał Wiśniewski, piosenkarz i Sonia Malinowska, projektantka
Sobota
01.01.2005
Założyłem biznes razem z projektantką obuwia Sonią Malinowską i jej mężem - mówi Michał Wiśniewski. Firma XavierFabienne projektuje ubrania i buty na indywidualne zamówienia.
 

Wszyscy artyści inwestują zarobione pieniądze w kawiarnie i restauracje. Pan zdecydował się na sklep z ubraniami. Dlaczego?
Michał Wiśniewski: Dwa lata temu potrzebowałem oryginalnych butów na koncert. Trafiłem do firmy Sonia Fashion, którą prowadziła znana polska stylistka Sonia Malinowska. Byłem zachwycony butami, które zaprojektowała Sonia. I wówczas wpadłem na pomysł, że oprócz butów można by projektować również ubrania na indywidualne zamówienia. Przez rok namawiałem Sonię na współpracę. W końcu się zgodziła.

Dlaczego tak długo Pani się wahała? Nie chciała Pani mieć za wspólnika Michała Wiśniewskiego?
Sonia Malinowska: To nie miało związku z Michałem. Od czterech lat prowadziłam firmę Sonia Fashion. Miałam wielu stałych klientów, robiłam przynajmniej kilkanaście par butów miesięcznie. Firma świetnie prosperowała, więc nie czułam potrzeby wprowadzania zmian. Długo myślałam nad propozycją Michała. Stwierdziłam, że czas wypłynąć na szerokie wody i kompleksowo obsługiwać klientów. W rezultacie powstała firma XavierFabienne.

Czy Michał Wiśniewski pomaga Pani w prowadzeniu firmy, czy tylko przeznaczył pieniądze na inwestycję i ogranicza się do promowania firmy poprzez swoje nazwisko?
SM: Michał od początku był zaangażowany w prowadzenie firmy. To jemu najbardziej zależało na rozszerzeniu firmy o projektowanie ubrań. Wszystkie ważne decyzje dotyczące firmy podejmujemy razem.
MW: Na pewno nie jest tak, że nie wiem co się dzieje w mojej firmie. Staram się bywać w niej tak często, jak to tylko możliwe.

Kim są klienci firmy XavierFabienne?
MW: W większości to ludzie o których głośno w mediach, ci którzy mają pieniądze na ekskluzywne ubrania. 15 tys. zł za sukienkę, bądź 4 tysiące za buty nie robi na nich wrażenia. W butiku w Konstancinie sprzedajemy również tańsze ubrania, tzw. remixed. Są to rzeczy, na które może sobie pozwolić każda średnio zarabiająca osoba. Ubrania z remixed kosztują od 50 zł do 1,2 tys. zł, a buty około tysiąca zł.
SM: Klient nie powinien zapominać o różnicy między rzeczami robionymi na indywidualne zamówienie, a remixed. W przypadku pierwszych, nasz projektant Grzegorz Kasperek wykonuje dla klienta kilka projektów. Wybrany przez klienta projekt nigdy nie jest realizowany dla drugiej osoby. To daje gwarancję, że klient nigdy nie spotka osoby ubranej w tę samą rzecz, którą zamówił u nas.

Rozmawiała Anna Smolińska

Fragment wywiadu opublikowanego w numerze 17 miesięcznika "Własny Biznes Franchising".


PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Kanapki od Jakubiaka /08.05.2018

– Porażki nauczyły mnie nie poddawać się. I nie słuchać tzw. dobrych rad – bo te ma dla nas oczywiście każdy – mówi Tomasz Jakubiak, kucharz, restaurator, dziennikarz kulinarny, który właśnie startuje z nowym konceptem franczyzowym.

Nie od razu firmę zbudowano /13.04.2018

– Budować umie wielu, ale dobrze zarządzać firmą deweloperską już nie. By być deweloperem, trzeba umieć pozyskiwać i uzdatniać ziemię. A to jest proces trwający wiele lat – mówi Jarosław Szanajca, założyciel i prezes Dom Development.

Najpierw satysfakcja, później kasa /06.03.2018

– Nigdy nie myślę najpierw o pieniądzach. Mogę robić tylko to, co sprawia mi przyjemność i czego nie musiałbym się później wstydzić. A zyski dopiero mogą z tego wynikać – mówi Radosław Majdan, były reprezentant Polski w piłce nożnej, twórca marki perfum Vabun.

Hardkorowy Koksu wyciska zyski z siłowni /01.02.2018

– Polacy chcieliby wyłożyć jak najmniej pieniędzy, ale zarobić dużo i szybko. A biznes trzeba planować na długo, żeby mieć z niego zyski i za 10, i za 20 lat – mówi HardKorowy Koksu, czyli Robert Burneika, kulturysta i właściciel siłowni Burneika Sports Gym.

Aktorka zarabia na czesaniu /02.01.2018

Czy kobieta, która skorzysta z usług salonu fryzjersko-kosmetycznego Bonjour Madame przemieni się z brzyduli w piękność? Tego przynajmniej chciałyby jego właścicielki, aktorka Julia Kamińska oraz jej wspólniczka Paulina Kałużyńska.

POPULARNE NA FORUM

Szukam szkoleń dla bezrobotnego

Szkolenia zawodowe z zakresu spawania stali czy zgrzewania termoplastycznych tworzyw sztucznych możecie zrobić w ośrodku szkolenia zawodowego MAR-PLAST ...

30 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Reklama na samochodzie czyli oklejanie folią to tez dobra opcja. W Łodzi okleicie m.in. w http://verde-druk.pl/ Nam oni oklejali, u nich tez zamawialiśmy ulotki i...

400 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2018
Własny biznes z małym kapitałem

Jeśli ktoś z Was ma własny hotel i zastanawia się jak zwiększyć zyski z usług dodatkowych znajdujących się w hotelu to zachęcam do zajrzenia na...

229 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Moim zdaniem warto założyć swoją firmę. Nawet jednoosobową działalność gospodarczą. Koszty nie są aż tak duże, a jak ma się coś co będzie na siebie dobrze...

89 wypowiedzi
ostatnia 22.05.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Moim zdaniem warto założyć swoją firmę. Nawet jednoosobową działalność gospodarczą. Koszty nie są aż tak duże, a jak ma się coś co będzie na siebie dobrze...

89 wypowiedzi
ostatnia 22.05.2018
Gdzie znaleźć pieniądze na własną firmę?

Środki na rozwój firmy można uzyskać m.in. w ramach pożyczek na raty https://www.netpozyczka24.pl/pozyczki-ratalne/

3 wypowiedzi
ostatnia 21.05.2018
Jak urządzić sklep, by odnieść sukces

Nie wiem czemu, ale link mi się źle dodał, więc umieszczam jeszcze raz :D [url]https://www.posiflex.com.pl/pl_gdzie-potrzebny-jest-czytnik-kodow-kreskowych,203.html[/url]

16 wypowiedzi
ostatnia 21.05.2018
Jak urządzić sklep, by odnieść sukces

Od siebie dodam, że w każdym sklepie niezbędnym narzędziem pracy jest czytnik kodów kreskowych. Dlaczego warto w niego zainwestować i gdzie jeszcze jest przydatny czytnik...

16 wypowiedzi
ostatnia 21.05.2018