30.06.2009

Firma w domu

Przedsiębiorcy decydują się na lokowanie swoich firm w domach. Dzięki temu oszczędzają na wynajmie drogich powierzchni biurowych.

Wszystko zależy oczywiście od lokalizacji i standardu nieruchomości. W stolicy najniższe ceny za wynajem domu zaczynają się od 2 tys. zł plus opłaty mediów. Dla porównania, metr kwadratowy powierzchni w biurowcu wynosi co najmniej 60 zł. Oznacza to, że za 100 m2 zapłacimy 6 tys. zł miesięcznie. Trzeba jeszcze doliczyć koszty związane z opłaceniem miejsca parkingowego. Wynajmowane domy zwykle posiadają już parking, a bardzo często nawet własny garaż.

Domki na banknotach.

Wadą domów wynajmowanych przez firmy jest ich niedostosowanie do potrzeb biura. Wiąże się to z koniecznością licznych przeróbek.

Wadą domów jest za to ich niedostosowanie do potrzeb biura, co wiąże się z koniecznością licznych przeróbek. Jak twierdzą eksperci efektywność powierzchni domu jest mniejsza. Dlatego firma, której wystarczyłoby 200 m2 w biurowcu, w domu będzie potrzebowała nawet 300 m2.

Siedziba firmy w domu daje wiele swobody - jeśli wynajmujący ma do swojej dyspozycji cały budynek, wówczas może przyjmować w nim gości, a niekiedy nawet zapewniać nocleg. Kameralne otoczenie sprzyja prowadzonym negocjacjom. Jednak największą zaletą wynajmu domu pozostaje jego niska cena w porównaniu do drogich powierzchni biurowych.

Pomysły na firmę usługową, którą można prowadzić w domu można znaleźć w katalogu franczyz.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0