29.07.2009

Dobry menedżer poszukiwany

52 proc. pracodawców aktywnie poszukuje specjalistów i menedżerów, wynika z międzynarodowego badania „Global Snapshot” przeprowadzonego już po raz trzeci przez firmę rekrutacyjną Antal International.

Aż 52 proc. przedsiębiorstw w Polsce aktywnie szuka pracowników na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie średniego i wyższego szczebla, natomiast zwalnia 30 proc. Opublikowany w maju międzynarodowy raport został przygotowany na podstawie anonimowych ankiet i wywiadów przeprowadzonych z ponad 4,2 tys. przedsiębiorstw w 32 krajach świata. Ankietowani zostali zapytani o tendencje zatrudnienia (rekrutacji i zwolnień) na chwilę obecną oraz o prognozy na następne miesiące.
- Kryzys nadal determinuje polski rynek pracy specjalistów i menedżerów - wyjaśnia Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International. - Choć Polska jest jedną z najsilniejszych gospodarek w Europie Środkowej i Wschodniej kryzys nie ominął naszego rynku pracy.

Wskaźnik aktywnego zatrudniania specjalistów i menedżerów spadł z 60 proc. w listopadzie zeszłego roku do 52 proc. w kwietniu tego roku, natomiast odsetek firm deklarujących zwolnienia wzrósł w tym samym czasie z 15 do 30 proc.
- Choć to znaczący wzrost, miejmy nadzieję, że apogeum zwolnień ekspertów mamy już za sobą, ponieważ już tylko 22 proc. deklaruje zwolnienia w przyszłym kwartale, a 43 proc. chce zatrudniać - podkreśla Artur Skiba.

Najwyższe wskaźniki aktywnego zatrudniania deklarowali pracodawcy z sektorów: farmaceutycznego (89 proc.), IT i Telekomunikacji (64 proc.) oraz FMCG (63 proc.); najniższe: motoryzacji (22 proc.) czy nieruchomości i budownictwa (33 proc.). Choć wyniki nie są najbardziej optymistyczne, potwierdzają statystyki ostatniego badania, które sugerują, że kryzys może ominąć wybrane branże czy sektory.
- Farmacja i IT to silne rynki, które po raz kolejny oferują sporo wakatów dla specjalistów i menedżerów - podsumowuje Artur Skiba.

(agaka)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Agnieszka Turska

dziennikarz
Napisz do autora