01.08.2009

Jacek Wszoła: Żeby zarobić, trzeba się nagimnastykować

– Sport to zawód. Uprawiałem go dla sukcesu i dla pieniędzy. O biznesie myślę tak samo – mówi Jacek Wszoła, lekkoatleta, mistrz olimpijski, współwłaściciel sieci klubów fitness Gymnasion.

Skąd pochodziły pieniądze na uruchomienie pierwszego Gymnasionu?
Źródłem finansowania były głównie kredyty. Środki własne stanowiły niewielki procent. Dużo zaoszczędziliśmy dzięki umowom leasingowym. Tak było prościej, bo największe wydatki ponieśliśmy na wyposażenie. Zaadaptowanie lokalu wymagało dużo mniejszych nakładów. Banki na początku patrzyły bardzo sceptycznie na cały pomysł. Pojęcie fitness wtedy w ogóle jeszcze nie było popularne. Bardziej znane były siłownie.

Jacek Wszoła, lekkoatleta, mistrz olimpijski, współwłaściciel sieci klubów fitness Gymnasion

Czy ma pan plany, żeby kluby Gymnasion przekształciły się we franczyzę?
Obecnie Gymnasion posiada 30 klubów fitness. Etap budowania własnej sieci znajduje się na ukończeniu. Planujemy działać w systemie franczyzowym, ale nie dopracowaliśmy jeszcze szczegółów. Wiemy na pewno, że chcemy rekrutować franczyzobiorców w mniejszych miejscowościach. Lokalni przedsiębiorcy lepiej wiedzą co dzieje się na ich terenie i jakie są potrzeby mieszkańców.

Jednym z udziałowców jest hokeista Mariusz Czerkawski.
Współpraca z Mariuszem pozwoliła podnieść kapitał spółki. Gymnasion szukał inwestora i znaleźliśmy go właśnie w osobie Mariusza Czerkawskiego. Szukaliśmy kogoś, kto byłby skłonny zainwestować i wykorzystać swój wizerunek do promowania sieci. Zaangażowaliśmy wtedy Mariusza w kampanię reklamową. Na przełomie tego i przyszłego roku planujemy pojawić się na giełdzie.

Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku Własny Biznes Franchising nr 8/2009

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

PRENUMERATA miesięcznika Własny Biznes FRANCHISING

 
Prenumerata Własny Biznes

Zamawiając roczną prenumeratę otrzymujesz niższą cenę niż w kiosku. Prenumerata kosztuje tylko 39 zł i obejmuje 12 wydań miesięcznika Własny Biznes FRANCHISING. Magazyn jest wysyłany co miesiąc pierwszego dnia sprzedaży prosto do Twojego domu, a przesyłka nic Cię nie kosztuje.

Więcej informacji

Cena netto
36.11 zł
VAT
2.89 zł
Cena brutto
39.00 zł