Powierzchnia handlowa do wynajęcia

Centra handlowe to nie tylko miejsce zakupów, ale także pomysł na spędzenie wolnego czasu.
Środa
26.08.2009
Zdaniem firmy doradczej Cushman & Wakefield wskaźnik powierzchni niewynajętej w niektórych miastach wynosi niespełna 2 proc.
 

C&W porównał jak zmieniła się liczba pustostanów w pierwszej połowie br. w stosunku do czwartego kwartału 2008 roku. Okazało się, że wskaźnik powierzchni niewynajętej zwiększył się w tym czasie dwukrotnie. W Łodzi wzrósł z 0,2 do 0,42 proc., a w Trójmieście z 0,8 do 1,76 proc. W opinii przeprowadzających badanie na taką sytuację miała wpływ ograniczona liczba nowo otwartych placówek z branży finansowej i RTV/AGD. Mimo że spożywka i gastronomia otwiera więcej lokali, to wolnej powierzchni wciąż przybywa.

Inną przyczyną rosnącego wskaźnika powierzchni niewynajętej są upadki marek dysponujących gęstą siecią sklepów w całej Polsce. Problem ten dotyczy m.in. Monnari i Reportera. Właściciele punktów sprzedaży próbują wykorzystać fakt, że w niektórych centrach handlowych brakuje najemców. Negocjują w związku z tym stawki czynszu, ale jak zaznaczają zarządzający galeriami nie można liczyć na znaczne obniżki, bo kiedy kurs euro oscylował w granicach 3 zł, to centra handlowe nie podnosiły stawek.

Prywatni przedsiębiorcy i mniej znane sieci mają za to okazję zaistnieć w galerii handlowej, co jeszcze rok, dwa lata temu nie było możliwe.
- Centra handlowe nie ukrywają, że przy doborze najemcy najważniejszy jest dobrze skalkulowany biznesplan, a takim dysponują firmy działające pod logo znanej marki. Doświadczenie to atut, który bardzo często decyduje o wyborze najemcy sieciowego – wyjaśnia Anna Skrocka, PR manager Mayland Real Estate, dewelopera realizującego projekty centrów handlowych w Europie Centralnej i Wschodniej.

Jednak skoro upadające sieci rezygnują z dotychczas wynajmowanej powierzchni, a niektóre branże ograniczają otwarcia, to mniej znane marki mogą pokusić się o atrakcyjny lokal nawet w dużej galerii handlowej.

(dw)