Nowelizacje kodeksu pracy

Piątek
07.09.2001
W dniach 23 i 24 sierpnia 2001 r. Sejm uchwalił dwie ustawy nowelizujące kodeks pracy oraz niektóre inne ustawy - obie nowelizacje dostosowują polskie przepisy do wymagań prawa europejskiego
 
Ustawa z dnia 23 sierpnia 2001 r. wprowadza znaczne zmiany w przepisach normujących czas pracy, przewiduje rozszerzenie obowiązków pracodawcy w zakresie informowania pracowników o warunkach umowy o pracę, zrównuje prawa pracownika - ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego, z sytuacją matek przebywających na tym urlopie.

W odniesieniu do przepisów dotyczących czasu pracy ustawa przyjmuje podstawową normę czasu pracy: 8 godzin na dobę, 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 3 miesiące. Ustawa definiuje przy tym pojęcia "pracownik pracujący na zmiany" oraz "zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy", których to osób nie dotyczą niektóre ograniczenia związane z czasem pracy i niektóre uprawnienia związane z przekroczeniem jego norm.

Ustawa wprowadza szczególny system skróconego tygodnia pracy oraz system pracy weekendowej, które będzie można stosować wyłącznie za zgodą pracownika. W systemach tych praca w wymiarze przekraczającym 12 godzin nie będzie uważana za pracę w godzinach nadliczbowych, a jednocześnie w każdym z tych systemów będzie możliwe ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy. Ustawa zwiększa też minimalny wymiar urlopu wypoczynkowego do 20 dni rocznie.

Nowe przepisy rozszerzają zakres informacji, jakie muszą znaleźć się w umowie o pracę. Według tych przepisów w umowie o pracę muszą znaleźć się: wymiar czasu pracy, składniki wynagrodzenia oraz ich wysokość. W ciągu 7 dniu od zawarcia umowy pracodawca musi też poinformować pracownika na piśmie o obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości i terminie wypłaty wynagrodzenia, urlopie wypoczynkowym oraz długości wypowiedzenia umowy.

Nowelizacja wprowadza także liczne zmiany dostosowawcze w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy, ustawie o społecznej inspekcji pracy, ustawie o związkach zawodowych, a także w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2002 r. z pewnymi wyjątkami dotyczącymi m.in. przepisów o czasie pracy oraz przepisów o okresach wypoczynku i urlopów, które miałyby wejść w życie dopiero 1 stycznia 2003 r. Zmiany dostosowujące pojęcia i określenia zawarte w kodeksie pracy do innych ustaw, a także odnoszące się do ojców korzystających z zasiłku macierzyńskiego, miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia ustawy.

Nowelizacja z dnia 24 sierpnia 2001 r. wprowadza m.in. przepisy mające na celu zapobiec dyskryminacji pracowników ze względu na płeć, a także unormować sytuację pracowników skierowanych do pracy za granicę w państwach Unii Europejskiej oraz w innych państwach, a także przepisy określające warunki zatrudniania młodocianych w innych celach niż nauka zawodu. Nowela dostosowuje też do przepisów Unii Europejskiej obowiązujące w Polsce regulacje w zakresie uprawnień kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz odpowiadające im obowiązki pracodawcy. Nowela ta zasadniczo ma wejść w życie 1 stycznia 2002 r. Dopiero z dniem uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej zaczną obowiązywać przepisy normujące warunki zatrudnienia pracowników skierowanych do pracy w państwach Unii.

< P>Obie nowelizacje czekają teraz na poprawki Senatu.


Drzewiecki,Tomaszek & Wspólnicy

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018