Jak zarobić na przetargach ONZ

Gra jest warta świeczki, bo ONZ ma do wydania ok. 6 mld dolarów.
Wtorek
15.09.2009
Pod koniec września startują w MSZ seminaria informacyjne dotyczące zamówień publicznych ONZ. Termin zgłoszeń na szkolenia wprawdzie minął, ale nie znaczy to, że nie biorące w nich udziału firmy nie skorzystają na przetargach. Gra jest warta świeczki, bo organizacja ma do wydania ok. 6 mld dolarów.
 

W 2008 r. wartość polskiego rynku zamówień publicznych wyniosła 109,5 mld złotych. Rynek się powiększa, ale w porównaniu z wartością zamówień w krajach Unii (ponad 1,9 mld euro), Polska stanowi skromny odsetek. Nie dziwne, skoro prawo zamówień publicznych w Polsce wciąż jest niedoskonałe, a procedury trwają miesiącami.

Negatywne doświadczenia z rodzimego podwórka niekoniecznie muszą powtórzyć się w przypadku przetargów międzynarodowych. Panuje powszechne przekonanie, że udział w nich jest siłą rzeczy procesem bardziej skomplikowanym niż ofertowa rywalizacja w kraju. Jest to nieuzasadnione, ponieważ procedury nie są trudniejsze niż polskie. Dodatkowo muszą być standardowe dla wszystkich potencjalnych uczestników, co czyni je bardziej przejrzystymi.

Niewiele polskich przedsiębiorstw decyduje się jednak na udział w przetargach ONZ. Jeszcze przed dwoma tygodniami jedynie 20 spośród rodzimych firm było zarejestrowanych jako dostawcy Organizacji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych obawiało się, że specjalnie organizowane przez nie seminaria ułatwiające firmom poruszanie się w ONZ-owskim systemie zamówień podobnie jak w zeszłym roku nie dojdą do skutku. Szkolenia miały ruszyć przy minimum 25 zgłoszeniach, jednak nawet takiej liczby nie uzyskano. W tym roku dopiero na kilka dni przed końcem okresu zgłoszeniowego Ministerstwo uzyskało wystarczająco dużo wniosków.

- Przyczyną tak niewielkiego zainteresowania przedsiębiorstw jest brak informacji – uważa Witold Michałek, ekspert gospodarczy Business Center Club. - To system zawodzi. Rząd nie pracuje nad poprawą infrastruktury, która odpowiadałaby za przekazywanie takich wiadomości przedsiębiorcom. Istnieją komórki takie jak choćby PAIiIZ czy PARP, ale one mają zupełnie inne zadania. Nie ma obecnie agencji, która powszechnie informowałaby o takich przetargach.

ONZ i powiązane z organizacją agencje najczęściej ogłaszają przetargi m.in. dla dostawców żywności, lekarstw, pojazdów, sprzętu telekomunikacyjnego i komputerowego, produktów rolniczych i gospodarstwa domowego. Przetargi dotyczą też usług związanych są z ochroną, transportem, drukowaniem, konsultingiem i budownictwem.

Brak zgłoszenia na seminarium MSZ nie oznacza oczywiście, że firma traci szansę na udział w przetargach. Samodzielnej, bezpłatnej rejestracji można dokonać na stronie www.ungm.org. Rejestracja umieszcza automatycznie w bazie danych aktywnych i potencjalnych dostawców, która jest dostępna dla personelu ONZ i Banku Światowego.

Przetargi przebiegają w zróżnicowany sposób, w zależności od kwoty zamówień. Do 30 tys. dolarów firmę wybiera osoba odpowiedzialna za przetarg po stronie ONZ. Selekcja następuje z 3 uprzednio wybranych dostawców. Przetargi w przedziale 30-100 tys. dolarów odbywają w ramach większej grupy przedsiębiorstw (zazwyczaj z krajów rozwijających się, bądź pochodzących z kraju, w którym realizowana będzie inwestycja), które otrzymują zaproszenie do udziału w przetargu. Powyżej 100 tys. dolarów - udział w konkursie biorą firmy z całego świata. Podstawowym kryterium wyboru jest cena, ale decydują również terminy dostawy oraz kwalifikacje firmy.

(gum)


Grzegorz Morawski
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023