Tymczasowi sobie radzą

W Polsce mamy 520 tys. pracowników tymczasowych, w przeliczeniu na pełne etaty będzie to niecałe 85 tys. miejsc pracy.
Środa
21.10.2009
Recesja na polskim rynku pracy tymczasowej skończy się wcześniej niż u naszych sąsiadów z Europy Środkowo-Wschodniej.
 

Rynek pracy tymczasowej w Polsce dopiero raczkuje, ale już zdążył przekonać do siebie wielu pracodawców. W ciągu ostatnich trzech lat liczba osób pracujących w ten sposób zwiększyła się ze 150 tys. w 2005, do 520 tys. pod koniec 2008 roku. Jednak spowolnienie gospodarcze dotarło i tu.

Jak wynika z raportu Europejskiej Konfederacji Prywatnych Agencji Zatrudnienia (Euro Ciett) w całym regionie wartość rynku pracy tymczasowej zmniejszy się w tym roku nawet o 25 proc. Poprawy można oczekiwać już w 2010 roku, a do poziomu z poprzednich lat gospodarka ma powrócić w 2012. Na tle Europy Środkowo-Wschodniej najlepiej wypada Polska. Według raportu, rynek pracy tymczasowej zmniejszy się u nas maksymalnie o 22 proc., a w przyszłości jego wzrost będzie szybszy niż w innych krajach regionu. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają przygotowania do organizacji Euro 2012.

W Polsce mamy 520 tys. pracowników tymczasowych, w przeliczeniu na pełne etaty to niecałe 85 tys. miejsc pracy. Choć ich liczba rośnie z roku na rok, to i tak stanowią zaledwie 0,3 proc. ogółu zatrudnionych. Nasi pracodawcy zawierają ze swoimi pracownikami najkrótsze umowy w Europie. Pracownik tymczasowy jest w Polsce zatrudniany średnio na trzy miesiące i pracuje średnio 313 godzin. Dla porównania na Węgrzech średni czas trwania umowy to sześć, a na Słowenii siedem miesięcy.

Prawie połowa pracowników tymczasowych w Polsce nie ukończyła jeszcze 25 roku życia. Częściej są to kobiety, które stanowią ponad 54 proc. zatrudnionych. Pracownicy tymczasowi przeważnie znajdują zatrudnienie przy pracach budowlanych, w zakładach produkcyjnych, w rolnictwie i przy obsłudze call center.

oprac. (mak)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018