Turystyka biznesowa rozwija się pomimo kryzysu

Zdaniem ekspertów, zapotrzebowanie na specjalistów od turystyki biznesowej będzie stale rosło.
Wtorek
08.12.2009
Pomimo częstych informacji o kryzysie gospodarczym rynek spotkań biznesowych rozwija się coraz szybciej.
 

W Raporcie Przemysłu Spotkań z 2009 r. wydanym przez Warsaw Convention Bureau w samej Warszawie odnotowano ponad 4,1 tys. spotkań i wydarzeń biznesowych. Dynamiczny rozwój tej branży powoduje rosnące zapotrzebowanie na absolwentów kierunków turystyki biznesowej. Dobra koniunktura w przemyśle spotkań w Polsce objawia się przede wszystkim powstawaniem nowych centrów konferencyjno-kongresowych.

- W tej chwili w stolicy, nie licząc hoteli oraz obiektów kulturalnych i akademickich, istnieje 17 takich centrów. Nowe obiekty kongresowe powstają także w Krakowie, Katowicach czy we Wrocławiu - mówi Krzysztof Celuch, wykładowca turystyki biznesowej Wyższej Szkole Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie.

W ubiegłym roku liczba uczestników spotkań biznesowych na terenie Warszawy przekroczyła milion osób. Ponad połowa z nich brała udział w wydarzeniach związanych z branżą medyczną. Przychody obiektów hotelowych związanych z obsługą spotkań i wydarzeń biznesowych w 2008 roku oszacowano łącznie na 215 milionów złotych. Stanowi to 17 proc. przychodów hoteli w Warszawie.

Eksperci w dziedzinie turystyki biznesowej podkreślają, że tegoroczne zyski branży będą jeszcze większe. Ich zdaniem, jest to spowodowane tym, że polski przemysł spotkań staje coraz bardziej zauważalny na arenie międzynarodowej. Rozwój turystyki biznesowej przekłada się nie tylko na wzrost zysków dla przedsiębiorców związanych z branżą, ale również na nowe miejsca pracy. W samej Warszawie, jak podaje raport Warsaw Convention Bureau, zatrudnienie w sektorze znalazło 1740 osób.

Zdaniem ekspertów, zapotrzebowanie na specjalistów od turystyki biznesowej będzie stale rosło. W związku z tym władze Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie, postanowiły uruchomić studia na kierunku Turystyka Biznesowa. W czasie studiów uczestnicy poznają zasady profesjonalnego zarządzania hotelami, biurami podróży, ośrodkami informacji turystycznej, a także uczą się koordynować prace związane z turystyką w administracji rządowej i samorządowej.

(agaka)


Agnieszka Turska
Agnieszka Turska
dziennikarz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Noclegi dla firm - czy warto?

Jak potrzebujecie wyposażenia hotelu to sprawdźcie sobie firmę http://womeb.com.pl/meble-hotelowe-restauracyjne/ Dostaniecie u nich bardzo fajnie wykonane meble. W dodatku ...

16 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Pensjonat - warto czy nie?

To bardzo ciekawy temat. Warty zbadania. color switch little big snake

2 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hotelik

Thanks for the useful post, I go to your site just in search of such information 192.168.1.1

23 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2018
Hotelik

Ciężko jest wybrać dobre miejsce co nie :D Też mnie co roku trapił ten problem. Ale w zeszłym roku ten wpis https://www.morzeweb.pl/blog/gdzie-nad-baltyk/ pomógł mi...

23 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Domki zamiast hotelu

Nad morzem to w sumie ciężki wybór bo i domków i hoteli jest multum. Ja co roku posiłkuję się tym blogiem https://www.morzeweb.pl/blog/gdzie-nad-baltyk/ w wyborze...

24 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Pensjonat - warto czy nie?

Pensjonat - taki pomysł od dawna chodzi mi po głowie. Zawsze chciałem prowadzić własny biznes jednak zawsze nie było czasu lub praca pochłaniała całkowicie. Tymczasem...

2 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Betrug!!!!. Wir haben in Warschau-Modlin ein Auto mit mehr Schäden erhalten als im Übergabeprotokoll angegeben. Das haben wir dem Mitarbeiter sofort gemeldet. Bei...

28 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Organizacja wycieczek

Android mobiles may give some delay due to low battery, network problems this web is used. web.whatsapp.com

50 wypowiedzi
ostatnia 02.06.2018