Dwa razy więcej z państwowego garnka

Połowa wartości udzielonego w 2008 r. wsparcia finansowego trafiła do dużych przedsiębiorstw. Średnie przedsiębiorstwa dostały 27 proc. całej puli, małe firmy – 14,5 proc.
Poniedziałek
04.01.2010
11,5 mld zł - to wartość pomocy publicznej udzielonej przedsiębiorstwom w 2008 r. Jak podaje raport Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, to dwa razy więcej niż w poprzednim roku.
 

W badanym roku po raz pierwszy do pomocy publicznej zaliczono finansowanie ze środków unijnych, co miało istotny wpływ na tak wysoki wynik. Wartość pomocy z samych środków krajowych to 8,9 mld zł.

Połowa wartości udzielonego wsparcia trafiła do dużych przedsiębiorstw. Średnie przedsiębiorstwa dostały 27 proc. całej puli, małe firmy – 14,5 proc., natomiast do mikroprzedsiębiorstw trafiło niecałe 7 proc. Dane nie uwzględniają pomocy dla sektora transportowego, m.in. portów lotniczych i PKP. Rekordzistami pod względem wartości zainkasowanych środków były w 2008 r. spółki z branży energetycznej i paliwowej. PKN Orlen uzyskał 485 mln zł, PGE Elektrociepłownia Opole 411 mln, Elektrownia Turów 348 mln zł, Grupa Lotos 245 mln zł, a Kompania Węglowa 236 mln zł.

Ponad 70 proc. dotacji w ujęciu wartościowym trafiło w ręce przedsiębiorców prywatnych. Najpopularniejszą formą pomocy były dotacje, ulgi oraz zwolnienia podatkowe (łącznie 84 proc. wszystkich form wsparcia).

Od przyszłego roku zmienia się sposób księgowania pomocy publicznej. Pieniądze z funduszy UE będą przekazywane firmom za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Pomoc krajową stanowić będą dotacje celowe z budżetu państwa. Do tej pory w przypadku nierozliczenia obu form dofinansowania w terminie do końca roku kapitał trzeba było zwracać. Dzięki wprowadzonym zmianom zwrot będzie obowiązywał jedynie w przypadku nierozliczenia dotacji celowych. Pieniądze unijne będą przechodzić na następny rok.

(gum)


POPULARNE NA FORUM

Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Odwiedzając salon firmowy Vizarro Toruń,mogę potwierdzić że sprzedając kolekcje garniturów dobrej jakości i dając klientom miłą i fachową obsługę można liczyć...

69 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Jaka reklama się opłaca?

My korzystamy z Embi-Marketing http://www.embi-marketing.pl/ i bardzo dobrze nam się z nimi współpracuje. To krakowska firma, działają na różnych polach, dobrze znają...

208 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

This was a shocking post. It has some look at here fundamental data on this subject. my gmail login

130 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

This was a shocking post. It has some look at here fundamental data on this subject. my gmail login

130 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Wizy do stanów

Cześć chciałem sobie ogarnąć wizy, wie jak ktoś jak to wygląda od strony praktycznej, znalazłem http://www.wizacenter.pl ponoć pomagają załatwić takie wizy i to w...

1 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Jak się zdecydujecie i chcecie porządnie wyposażyć szwalnię to dobrej jakości maszyny do szycia, stoły prasowalicze, żekazka kupicie w https://dlaszwalni.pl/ ...

69 wypowiedzi
ostatnia 23.09.2018
Biznes po stronie dobra

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.

36 wypowiedzi
ostatnia 23.09.2018
Siłownia

Osobiście postawiłem jednak na mały basen zamiast siłowni. Polecam zerknąć, znalazłem na ten temat ciekawy artykuł...

13 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2018