Piotr Kuczyński: Strach przed bankomatem

Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych w firmie Xelion
Wtorek
01.12.2009
- W 2008 roku przy każdej okazji powtarzałem, że polski system bankowy jest bezpieczny. Jednak niedługo po upadku banku Lehmann Brothers wyjąłem z bankomatu trzy tysiące złotych. Na wszelki wypadek, że mieć na chleb, gdyby banki zostały zamknięte - mówi Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych w firmie Xelion.
 

Jakie inwestycje polecałby pan w zależności od horyzontu czasowego, w jakim chcemy osiągnąć zyski?
Jeśli chcemy mieć regularne przychody osiągane już w krótkim terminie, to należy rozważyć wynajem mieszkania albo założenie firmy w bezpiecznych sektorach ze sztywnym popytem: spożywka, produkcja i handel lekami itp. Natomiast w długim terminie najlepszą inwestycją jest ziemia. Najlepiej ziemia rolna, ale z walorami turystyczno-rekreacyjnymi. Stosunkowo tania przy kupnie, po przekwalifikowaniu da nam zarobić. Ziemia to jedyne dobro, którego nie da się wyprodukować. Coraz jej mniej, bo atrakcyjne działki są systematycznie wykupowane. A od 2014 roku będą mogli przyjechać do nas obcokrajowcy i kupować ziemię na takich samych warunkach jak my. To automatycznie przyspieszy wzrost cen. W ziemię należy jednak inwestować tylko te pieniądze, których nie będziemy potrzebować przez co najmniej kilka lat. Największym zagrożeniem dla inwestycji w ziemię jest sytuacja, w której kończą się pieniądze na bieżące wydatki.

A czy włożenie pieniędzy na lokatę bankową to dobry pomysł?
To najbezpieczniejszy instrument. Panuje przekonanie, że długoterminowe inwestycje powinny opierać się na akcjach. Od dawna protestuję przeciw poglądom głoszonym przez moich kolegów po fachu, że w długim terminie na akcjach zawsze się zarabia. Wystarczy podać tu przykład bankruta General Motors i osób, które 70 lat temu kupiły akcje... w okresie 30-letnim na akcjach i obligacjach wychodzi się mniej więcej tak samo, po uwzględnieniu dywidend i założeniu, że papiery trzymamy bez przerwy. To potwierdza, że decyzja inwestycyjna powinna być uzależniona przede wszystkim od czasu jej dokonywania.

Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku Własny Biznes Franchising nr 12/2009


PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Nie od razu firmę zbudowano /13.04.2018

– Budować umie wielu, ale dobrze zarządzać firmą deweloperską już nie. By być deweloperem, trzeba umieć pozyskiwać i uzdatniać ziemię. A to jest proces trwający wiele lat – mówi Jarosław Szanajca, założyciel i prezes Dom Development.

Najpierw satysfakcja, później kasa /06.03.2018

– Nigdy nie myślę najpierw o pieniądzach. Mogę robić tylko to, co sprawia mi przyjemność i czego nie musiałbym się później wstydzić. A zyski dopiero mogą z tego wynikać – mówi Radosław Majdan, były reprezentant Polski w piłce nożnej, twórca marki perfum Vabun.

Hardkorowy Koksu wyciska zyski z siłowni /01.02.2018

– Polacy chcieliby wyłożyć jak najmniej pieniędzy, ale zarobić dużo i szybko. A biznes trzeba planować na długo, żeby mieć z niego zyski i za 10, i za 20 lat – mówi HardKorowy Koksu, czyli Robert Burneika, kulturysta i właściciel siłowni Burneika Sports Gym.

Aktorka zarabia na czesaniu /02.01.2018

Czy kobieta, która skorzysta z usług salonu fryzjersko-kosmetycznego Bonjour Madame przemieni się z brzyduli w piękność? Tego przynajmniej chciałyby jego właścicielki, aktorka Julia Kamińska oraz jej wspólniczka Paulina Kałużyńska.

Michał Łotoszyński: Biznes wymaga działań /01.12.2017

Chyba nie ma branż, w których nie ma dziś okazji inwestycyjnych. Są trudniejsze i takie o większych barierach wejścia. Ale we wszystkich można odnieść sukces – przekonuje Michał Łotoszyński, prezes wypożyczalni samochodów 99rent.

ZOBACZ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Assignment Help Online 

32 wypowiedzi
ostatnia 21.04.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

We are the best in Assignment Help Online.we have well educated experts. Students often feels issues in writing assignment, so to make students comfortable in assignment we...

32 wypowiedzi
ostatnia 21.04.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

W social mediach http://slowodaje.pl/oferta/social-media/ :))

398 wypowiedzi
ostatnia 20.04.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

W social mediach http://slowodaje.pl/oferta/social-media/ :))

398 wypowiedzi
ostatnia 20.04.2018
Zakładamy własną firmę - procedury krok po kroku

Mi w prowadzeniu firmy pomaga ten system https://ax-dynamics.com/pl/dynamics-365/enterprise-edition . W dużym stopniu wspomaga zarządzanie firmom.Potrafi również...

68 wypowiedzi
ostatnia 19.04.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Not keen you need to be very careful when you spray it as if you accidentally inhale any then it induces a coughing fit and burns...

32 wypowiedzi
ostatnia 19.04.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Things are very open and intensely clear explanation of issues. was truly information. Your website is very beneficial. Python Programming Homework Help

32 wypowiedzi
ostatnia 19.04.2018
Jak reklamować swój biznes lokalnie?

Zachęcam zgłosić się do profesjonalnej agencji reklamowej. Ja skorzystałam z TechMedia i jestem bardzo zadowolona. Firma indywidualnie dobiera rodzaj reklamy do potrzeb...

30 wypowiedzi
ostatnia 18.04.2018
zobacz więcej na forum