18.10.2001

Supermarkety mogą pracować w niedziele

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zawetował znowelizowany kodeks pracy

Jak podaje "Rzeczpospolita", w uzasadnieniu do swojej decyzji, wetującej nowelizację kodeksu pracy prezydent Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że wobec rosnącego bezrobocia i spadającego tempa wzrostu gospodarczego kraju wprowadzenie zakazu działalności w niedziele i święta dużych placówek handlowych i zakładów usługowych spotęgowałoby trudności gospodarcze.

Przeciwnicy tych zmian przekonywali od początku, że ich wprowadzenie spowoduje wzrost bezrobocia. Pracodawcy ostrzegali, że pracę może stracić nawet 16 tysięcy osób.
- To szkodliwa decyzja, gospodarczo nieuzasadniona. Oznacza nie tylko wzrost bezrobocia, ale i mniejsze wpływy do budżetu. - mówiła Henryka Bochniarz, szefowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

Pracodawcy tłumaczyli też, że Sejm uchwalił przy tej okazji wiele innych przepisów, które spowodują wzrost kosztów pracy i pogorszenie kondycji przedsiębiorstw. Te przepisy to m.in. wydłużenie minimalnych urlopów wypoczynkowych z 18 do 20 dni oraz wydłużenie urlopów przy pracach sezonowych z półtora dnia przy jednym miesiącu zatrudnienia do dwóch dni.

Więcej:Rzeczpospolita,12 października 2001, "Wiadomości z kraju"

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0