E-biznes na początek

W e-biznesach najważniejszy jest dobry pomysł, bo to właśnie na nim można zarobić krocie.
Czwartek
16.09.2010
Wejście w świat biznesów internetowych dla coraz większej liczby osób jest sposobem na rozpoczęcie działalności na własny rachunek.
 

Internet niesie za sobą olbrzymi potencjał, zwłaszcza jeśli dokładniej przyjrzymy się wynikom, jakie osiągają firmy działające w sieci. Według badań „Polski rynek e-commerce” przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego w ubiegłym roku tylko na zakupy w sklepach internetowych Polacy wydali 5,33 mld zł. W tym roku wartość wszystkich transakcji zawartych w sieci ma wynieść 15,5 mld zł. Prognozy dla rynku są obiecujące i zapowiadają kilkunastoprocentowy wzrost. Sprzyjać temu będzie postępująca informatyzacja kraju, ale też rosnąca liczba sprzedawanych komputerów, których w drugim kwartale kupiliśmy aż 900 tys.

Dobry pomysł to podstawa

W e-biznesach najważniejszy jest dobry pomysł, bo to właśnie na nim można zarobić krocie. Zastanawiając się nad swoim pierwszą firmą w sieci warto skupić się na tym, w czym czujemy się najlepiej – muzyka, film, kulinaria czy moda to tylko niektóre dziedziny, z których można rozpocząć działanie pod własną marką tworząc portale społecznościowe, informacyjne, czy doradcze. Można też pokusić się o przeszczepienie na polski rynek zagranicznych pomysłów.

Największe możliwości otwierają się przed programistami, którzy swoje umiejętności mogą wykorzystać do stworzenia użytecznej aplikacji lub popularnej gry. Sprawdzonym sposobem na biznes w Internecie jest e-handel, który cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród sprzedających, jak i wśród klientów.

Wsparcie z zewnątrz

Wiele osób, zwłaszcza młodych, chciałoby otworzyć własną firmę, ale nie ma wystarczających środków. Chociaż e-biznesy są z gruntu tańsze od biznesów tradycyjnych chociażby ze względu na to, że nie generują kosztów wynajmu lokalu, czy zatrudniania pracowników, to jednak i ten biznes wymaga pewnego kapitału na start. Potrzebne będą przede wszystkim środki na wdrożenie pomysłu w życie, a więc odpowiedni program, hosting serwerów, czy reklama. Pieniądze przydadzą się też na zapewnienie profesjonalnej obsługi płatności internetowych. W tej kwestii bezpieczniej jest zaufać dużym, sprawdzonym firmom cieszącym się dobrą opinią na rynku.

Gdzie po kasę?

Kiedy wiemy na co pieniądze będą nam potrzebne, warto pomyśleć skąd można je wziąć. Najpopularniejszym źródłem finansowania start-upów są środki z Unii Europejskiej. Olbrzymią popularnością cieszyło się swego czasu działanie 8.1 mające na celu popularyzację i wspieranie rozwoju gospodarki elektronicznej, a zwłaszcza e-usług. Nabór projektów trwa do końca września tego roku. PARP jest właśnie w trakcie tworzenia listy e-biznesów, które powstały w wyniku dofinansowania w ramach działań 8.1 i 8.2. Dzięki temu projekty będą lepiej rozpoznawalne a użytkownicy i partnerzy biznesowi będą mieli do nich ułatwiony dostęp.

Teraz swoje 5 minut ma działanie 8.2 wspierające wdrażanie elektronicznego biznesu typu B2B (Business to Business). Konkurs na wdrożenie elektronicznych aplikacji usprawniających komunikację między partnerami biznesowymi rusza 29 października i potrwa do 30 listopada. Do rozdysponowania jest 458,5 mln zł. Dotacje będą przyznawane na wdrożenie projektów umożliwiających komunikację między przedsiębiorcami, ich partnerami, czy dystrybutorami. Aplikację można stworzyć samodzielnie, bądź skorzystać ze ściągawki przygotowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

(mak)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018