Mimo spowolnienia gospodarczego z 2008 i 2009 roku firmy nie rezygnowały z zakupu nowoczesnego oprogramowania sprzętu komputerowego.
Poniedziałek
08.11.2010
Firmy zdają sobie sprawę z konieczności inwestowania w najnowsze rozwiązania technologiczne, ponieważ udogodnienia, jakie za tym idą, są nieporównywalnie wyższe od wydanych na nie pieniędzy.
 

Inwestycje firm w sprzęt komputerowy i oprogramowanie stały się standardem nie tylko w największych korporacjach, lecz także w mikroprzedsiębiorstwach. W XXI wieku nie wypada już prowadzić księgowości w formie papierowej, ani tym bardziej ręcznie drukować setek pism do klientów.

Zintegrowane systemy zarządzania oraz specjalistyczne programy pozwalają na zwiększenie sprzedaży i zapewniają bezpieczeństwo gromadzonych w firmie danych. Jak pokazuje raport biura badawczo-analitycznego DiS polscy przedsiębiorcy regularnie inwestują w informatyzację swoich firm. DiS przebadał sto największych przedsiębiorstw, których wydatki na informatykę wyniosły w 2007 roku łącznie 5,7 mld zł wobec 4,5 mld zł w 2002 roku. Warto zauważyć, że udział największych w wydatkach poniesionych na sprzęt komputerowy i jego oprogramowanie zmalał w tym czasie z ponad 30 proc. do około 25 proc. Oznacza to tym samym wzrost poniesionych wydatków przez mniejsze firmy.

Przemyślana inwestycja

Znajomość najnowszych technologii stosowanych w pracy biurowej to dzisiaj norma, trzeba tylko nadążać za wprowadzanymi nowinkami. Umiejętność obsługi urządzeń typu skaner czy wielofunkcyjne urządzenie drukujące są niezbędne do sprawnego działania w otoczeniu biurowym. Czasem wykonywanie nawet prostej czynność może okazać się czasochłonne. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu zaoszczędzamy nasz cenny czas, a tym samym pieniądze. Aby poprawnie wydrukować profesjonalną etykietę na zwykłej drukarce, trzeba wykonać szereg mozolnych czynności, nie wyłączając właściwego załadowania papieru do drukarki, czy doboru odpowiedniego rodzaju etykiety. Nie bez powodu mówi się, że potrzeba jest matką wynalazku. Specjalne drukarki do etykiet - Dymo, podłączone do komputera umożliwiają wybranie rodzaju etykiety oraz wpisanie opisu, jaki chcemy widzieć na etykiecie. Dzięki drukowi termicznemu, sprzęt funkcjonuje bez tonera i kartridża – wystarczy co jakiś czas wymieniać rolki z etykietami w wybranym rozmiarze. Drukarki Dymo pozwalają m.in. przygotować wysyłkę korespondencji seryjnej – dzięki możliwości szybkiego wydruku dużej liczby etykiet adresowych przy użyciu opcji szybkiego eksportu bazy danych wprost z aplikacji środowiska Windows.

Kto wyda, ten wygra

Firmy zdają sobie sprawę z konieczności inwestowania w najnowsze rozwiązania technologiczne, ponieważ udogodnienia, jakie za tym idą, są nieporównywalnie wyższe od wydanych na nie pieniędzy. Zasada ta sprawdza się również w przypadku sieci. Zarówno większe, jak i mniejsze sieci wykorzystują w swoich działaniach marketingowych systemy lojalnościowe. Żeby system mógł poprawnie działać, klient powinien mieć możliwość zbierania punktów za zakupy realizowane w sklepach partnerskich na terenie całej Polski. Potrzebna do tego jest baza danych dostępna dla pracowników wszystkich placówek. Podobnie zresztą działają infolinie, które każdy kontakt rejestrują w systemie. Zarządzanie relacjami z klientem, tzw. Customer Relationship Management (CRM) pozwala lepiej zrozumieć jego potrzeby. Dzięki temu firma może skupić się na działaniach sprzedażowych, które zaowocują wysokimi zyskami.

Daniel Wilk