Należności spływają coraz szybciej

Najwięcej optymistów jest wśród małych i średnich przedsiębiorców. Na wykresie prognoza sytuacji finansowej firm w IV kwartale 2010 według wielkości zatrudnienia.
Poniedziałek
15.11.2010
Badania Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce pokazują, że portfel należności polskich przedsiębiorstw ma się coraz lepiej. Odsetek przeterminowanych zobowiązań spada, a coraz więcej firm oczekuje poprawy swojej sytuacji finansowej.
 

Opracowywany przez KRD i KPF Indeks Należności Przedsiębiorstw opiera się na kilku obszarach związanych ze zobowiązaniami firm. Obejmuje średni okres przeterminowania należności, odsetek przeterminowanych długów w portfelach firm, liczbę przedsiębiorstw, które na skutek problemów z należnościami nie mogą terminowo regulować swoich zobowiązań i przeciętny poziom kosztów, jakie w związku z tym ponoszą.

Notowany od początku 2009 roku wskaźnik w ostatniej edycji badania wzrósł trzeci raz z rzędu i osiągnął rekordowy poziom 86,2 punktów w październiku, w porównaniu z 84,6 punktów w lipcu. To dobre wieści, bo pozwalają oczekiwać, że w następnych kwartałach wzrost gospodarczy będzie w coraz mniejszym stopniu hamowany przez problemy firm z należnościami. Można też spodziewać się, że mniejsze problemy z windykacją należności spowodują zwiększenie nakładów inwestycyjnych.

U ponad 1/3 badanych firm problem z wyegzekwowaniem należności nie występuje lub zmniejsza się. Kłopoty ze ściąganiem długów narastają u 18,6 proc. przedsiębiorców, ale to wynik znacznie lepszy niż w drugim kwartale, gdzie problemy zaostrzały się u 23 proc. firm. Większość (52 proc.) przedsiębiorców spodziewa się natomiast, że w kolejnym kwartale problemy ze ściągalnością utrzymają się na podobnym poziomie.

Październikowe badania pokazało też najniższy historycznie poziom odsetka przeterminowanych należności w portfelach firm. Wyniósł on 23,9 proc., jednak trudno jednoznacznie stwierdzić, czy wynika on z bardziej efektywnego egzekwowania należności, czy raczej z faktu, że wraz z poprawą koniunktury po prostu przybyło nowych należności, które jeszcze nie uległy przeterminowaniu. Tym bardziej, że średni okres przeterminowania długów wzrósł w badanym okresie o 4 dni.

Badanie przeprowadzone na próbie 2,5 tys. przedsiębiorstw korzystających z usług KRD pokazało też poprawę kondycji finansowej firm. W drugim kwartale 2010 ponad 19 proc. ankietowanych deklarowało pogorszenie sytuacji finansowej. Od lipca do września ten odsetek zmalał do poziomu 14,5 proc. Zmalało natomiast grono optymistów, którzy o przyszłości wypowiadali się z nadzieją na poprawę swoich finansów. W poprzednim kwartale lepszych czasów spodziewało się 40 proc. badanych, teraz na poprawę nadzieję ma tylko nieco ponad 35 proc. firm.

(gum)


POPULARNE NA FORUM

Nie zapomnij o szkoleniach bhp

This is a great post. I like this topic. best free pc games

25 wypowiedzi
ostatnia 25.09.2018
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Odwiedzając salon firmowy Vizarro Toruń,mogę potwierdzić że sprzedając kolekcje garniturów dobrej jakości i dając klientom miłą i fachową obsługę można liczyć...

69 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Jaka reklama się opłaca?

My korzystamy z Embi-Marketing http://www.embi-marketing.pl/ i bardzo dobrze nam się z nimi współpracuje. To krakowska firma, działają na różnych polach, dobrze znają...

208 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

This was a shocking post. It has some look at here fundamental data on this subject. my gmail login

130 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

This was a shocking post. It has some look at here fundamental data on this subject. my gmail login

130 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Wizy do stanów

Cześć chciałem sobie ogarnąć wizy, wie jak ktoś jak to wygląda od strony praktycznej, znalazłem http://www.wizacenter.pl ponoć pomagają załatwić takie wizy i to w...

1 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Jak się zdecydujecie i chcecie porządnie wyposażyć szwalnię to dobrej jakości maszyny do szycia, stoły prasowalicze, żekazka kupicie w https://dlaszwalni.pl/ ...

69 wypowiedzi
ostatnia 23.09.2018
Biznes po stronie dobra

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.

36 wypowiedzi
ostatnia 23.09.2018