Duma i satysfakcja z własnej firmy

25 proc. nowo powstałych firm upada w ciągu pierwszego roku funkcjonowania. Programy PARP mają pomóc im przetrwać.
Środa
02.02.2011
Połowa Polaków chciałaby mieć własną firmę, ale w rzeczywistości na własny rachunek pracuje tylko 13 proc. społeczeństwa – wynika z badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dlatego 2011 ma być w PARP-ie rokiem wsparcia dla nowo powstałych przedsiębiorstw.
 

- Co roku w Polsce powstaje 400 tys. nowych firm, ale w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy funkcjonowania z rynku znika 25 proc. - mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - Chcemy, żeby rok 2011 był rokiem wsparcia dla nowo powstałych przedsiębiorstw.

W tym roku PARP przygotował programy, które mają zachęcać do zakładania własnej firmy oraz pomóc przedsiębiorcom, którzy niedawno zdecydowali się prowadzić własny biznes. Biznesmeni będą mogli skorzystać z usług informacyjno -doradczych w zakresie procedur związanych z zakładaniem firmy, znalezienia finansowania lub partnerów biznesowych oraz możliwości wdrażania nowych technologii. Przewidziane są również szkolenia w formie platformy e-learningowej. PARP będzie udzielał informacji o możliwościach finansowania działalności inwestycyjnej, obrotowej oraz początkowego etapu rozwoju przez fundusze pożyczkowe należące do Krajowego Systemu Usług oraz finansowania inwestycji przez venture capitals. PARP może również udzielać firmom finansowego wsparcia z funduszy europejskich i środków z budżetu państwa.

Przedsiębiorcy będą mogli również pogłębić swoją wiedzę o prowadzeniu firmy franczyzowej na szkoleniach organizowanych przez PARP oraz firmę PROFIT system.

- Działalność na własny rachunek wiąże się z koniecznością nabycia kilku umiejętności, wśród nich zarządzanie personelem, prowadzenie skutecznych negocjacji, sztuka dobrej obsługi klienta. Wszystkiego na temat współpracy w systemie franczyzowym przyszli przedsiębiorcy dowiedzą się na dofinansowanych szkoleniach organizowanych przez PROFIT system. Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie Franczyza.eu - mówi Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa we franczyzie PROFIT system.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości chce również pracować nad zmianą negatywnego wizerunku polskiego przedsiębiorcy, który w oczach ankietowanych przez PARP jest niezależny, ale także zapracowany i znerwicowany.

- Chcielibyśmy zaangażować w ten projekt polskich biznesmenów - mówi Lublińska-Kasprzak. - Uderzymy w emocje. Żeby prowadzenie własnej działalności kojarzyło się z dumą i satysfakcją.

(mak)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018