02.02.2011

Duma i satysfakcja z własnej firmy

Połowa Polaków chciałaby mieć własną firmę, ale w rzeczywistości na własny rachunek pracuje tylko 13 proc. społeczeństwa – wynika z badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dlatego 2011 ma być w PARP-ie rokiem wsparcia dla nowo powstałych przedsiębiorstw.

- Co roku w Polsce powstaje 400 tys. nowych firm, ale w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy funkcjonowania z rynku znika 25 proc. - mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - Chcemy, żeby rok 2011 był rokiem wsparcia dla nowo powstałych przedsiębiorstw.

Firma.

25 proc. nowo powstałych firm upada w ciągu pierwszego roku funkcjonowania. Programy PARP mają pomóc im przetrwać.

W tym roku PARP przygotował programy, które mają zachęcać do zakładania własnej firmy oraz pomóc przedsiębiorcom, którzy niedawno zdecydowali się prowadzić własny biznes. Biznesmeni będą mogli skorzystać z usług informacyjno -doradczych w zakresie procedur związanych z zakładaniem firmy, znalezienia finansowania lub partnerów biznesowych oraz możliwości wdrażania nowych technologii. Przewidziane są również szkolenia w formie platformy e-learningowej. PARP będzie udzielał informacji o możliwościach finansowania działalności inwestycyjnej, obrotowej oraz początkowego etapu rozwoju przez fundusze pożyczkowe należące do Krajowego Systemu Usług oraz finansowania inwestycji przez venture capitals. PARP może również udzielać firmom finansowego wsparcia z funduszy europejskich i środków z budżetu państwa.

Przedsiębiorcy będą mogli również pogłębić swoją wiedzę o prowadzeniu firmy franczyzowej na szkoleniach organizowanych przez PARP oraz firmę PROFIT system.

- Działalność na własny rachunek wiąże się z koniecznością nabycia kilku umiejętności, wśród nich zarządzanie personelem, prowadzenie skutecznych negocjacji, sztuka dobrej obsługi klienta. Wszystkiego na temat współpracy w systemie franczyzowym przyszli przedsiębiorcy dowiedzą się na dofinansowanych szkoleniach organizowanych przez PROFIT system. Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie Franczyza.eu - mówi Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa we franczyzie PROFIT system.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości chce również pracować nad zmianą negatywnego wizerunku polskiego przedsiębiorcy, który w oczach ankietowanych przez PARP jest niezależny, ale także zapracowany i znerwicowany.

- Chcielibyśmy zaangażować w ten projekt polskich biznesmenów - mówi Lublińska-Kasprzak. - Uderzymy w emocje. Żeby prowadzenie własnej działalności kojarzyło się z dumą i satysfakcją.

(mak)