Dłużnicy znikają wraz z kryzysem

Poniedziałek
07.02.2011
I nie chodzi o potajemne ucieczki zadłużonych kontrahentów. Wieści są dobre – firmy mają coraz mniejsze problemy ze spłacaniem zobowiązań.
 

Badania prowadzone kwartalnie od początku 2009 roku przez Krajowy Rejestr Długów i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych po raz kolejny przyniosły optymistyczne wyniki. Odsetek firm, których sytuacja finansowa w ostatnim kwartale ubiegłego roku uległa poprawie wzrósł o blisko 2 proc. i wyniósł 26,9 proc. Co szósty przedsiębiorca twierdzi, że sytuacja jego firmy nie zmieniła się, a 14,8 proc. wskazuje na jej pogorszenie.

Projekt badawczy „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” wykazał w ostatnim kwartale 2010 roku najniższy w swojej historii odsetek firm mających problemy z wyegzekwowaniem należności. Co piąty przedsiębiorca przyznaje, że nie ma żadnych kłopotów ze ściąganiem długów. Z 18,6 proc. do 17,7 proc. spadł też odsetek firm, wśród których tego rodzaju problemy narastają.

- Największe problemy ze egzekwowaniem należności ma budownictwo, natomiast najlepiej w tym zakresie radzi sobie sektor finansowy – mówi Andrzej Kulik, pełnomocnik zarządu Krajowego Rejestru Długów.

image

Cieszyć może również fakt, iż koszty nieterminowej obsługi zobowiązań przez klientów i kontrahentów sięgnęły rekordowo niskiego poziomu w okresie, w jakim Krajowy Rejestr Długów i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych obserwują gospodarkę. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku 71 proc. przyznało, że koszty wynikające ze zwlekaniem przez dłużników z terminową spłatą zobowiązań są na poziomie jednej dziesiątej całkowitych kosztów firmy.

- Wciąż jednak 31 proc. przedstawicieli firm mówi, że problemy ze ściąganiem należności wstrzymują ich od rozpoczynania nowych inwestycji – mówi Andrzej Kulik.

Wydłużył się również czas oczekiwania na płatności. Przybywa zwłaszcza należności zaległych od ponad roku – takie ma swoim portfelu 16 proc. przedsiębiorstw. Przeciętny okres przeterminowania długu wynosi 4 miesiące i 12 dni.

Wiele wskazuje jednak na to, że problemy z należnościami będą w dalszym ciągu spędzać sen z powiek polskim przedsiębiorcom. Aż 56 proc. z nich przewiduje, że w obecnym kwartale kłopoty z dłużnikami wystąpią w takiej samej skali jak dotychczas, a co piąta firma spodziewa się ich nasilenia.

(gum)


Grzegorz Morawski
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023