Bat na złodzieja

Pracodawca może domagać się od pracownika nie tylko pokrycia wyrządzonych przez niego strat,
ale również rekompensaty za utracone korzyści.
Czwartek
17.03.2011
Kradzieże, przywłaszczenia, czy oszustwa to chleb powszedni polskich firm. Na szczęście coraz więcej przedsiębiorców wie, jak można walczyć z nadużyciami swoich pracowników.
 

Z badań Euler Hermes i Uniwersytetu Szczecińskiego wynika, że w 2010 ofiarami nieuczciwych pracowników padło 77 proc. przedsiębiorstw, rok wcześniej nadużycia zanotowano w 90 proc. firm. Najczęściej pojawiającym się przewinieniem są kradzieże, na które narzeka 43 proc. przedsiębiorców, przywłaszczenia mają miejsce w 23 proc. badanych firm, a 16 proc. przedsiębiorców zmaga się z oszustwami w firmie. Pracodawcy wskazywali również na: wyłudzenia towaru, działalność konkurencyjną, oświadczenia nieprawdy i nadmierne wydatki.

- Skala problemów bardzo się różni – może dotyczyć zarówno przywłaszczenia przez pracownika paliwa ze służbowego samochodu, nieuprawnionego wykorzystywania firmowego telefonu czy sprzętu biurowego, ale także kradzieży powierzonego towaru lub maszyn - wyjaśnia Kamil Markiewicz z Działu Prawnego D.A.S., Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej.

Zatrudniając pracownika musimy obdarzyć go zaufaniem. Jednocześnie delegowanie na pracownika kolejnych obowiązków i uprawnień daje mu coraz większe pole do nadużyć. Wraz z kolejnymi gadżetami, czy kosztownymi narzędziami pracy, rośnie liczba osób, które wykorzystują mienie pracodawcy do prywatnych celów. Właściciele firm nie są jednak bezbronni i w walce z nieuczciwymi pracownikami mogą wykorzystać coraz więcej narzędzi.

Na ratunek pracodawcy

Podstawową sankcją przewidzianą w Kodeksie Pracy za działanie na szkodę pracodawcy i ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, jest zwolnienie dyscyplinarne, czyli rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika w trybie natychmiastowym bez wypowiedzenia. Jeżeli przedsiębiorca ma oczywiste dowody kradzieży obciążające pracownika, to może go zwolnić nie czekając na uzyskanie wyroku sądu. Trzeba jednak pamiętać, że umowę można rozwiązać z winy pracownika bez wypowiedzenia w ciągu miesiąca od uzyskania informacji o wydarzeniu uzasadniającym zwolnienie. Decyzja o wydaleniu dyscyplinarnym powinna być również skonsultowana z zakładową organizacją związkową.

Pracodawca może także wymagać od pracownika pokrycia kosztów wynikających z wyrządzonej przez niego szkody. Kodeks pracy mówi o odpowiedzialności ogólnej, oraz odpowiedzialności za mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się.

- Pracownicy, którzy wyrządzili szkodę nieumyślnie muszą pokryć koszty wyrządzonej szkody w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez przedsiębiorcę. Jeśli pracownik wyrządzi szkodę naumyślnie, to musi pokryć koszty rzeczywistej straty oraz utraconych przez pracodawcę korzyści - mówi Kamil Markiewicz.

Pracownik odpowiada materialnie za całą wartość mienia mu powierzonego. Do grupy tej zalicza się: pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności, towary, narzędzia oraz odzież i obuwie robocze.

Pracodawca może domagać się od pracownika nie tylko pokrycia wyrządzonych przez niego strat, ale również rekompensaty za utracone korzyści. Jeśli nieuczciwy pracownik nie chce naprawić wyrządzonej szkody, to pracodawca może dochodzić swoich praw przed sądem. Przestępstwami ściganymi z urzędu są: kradzież i przywłaszczanie. W procesie karnym pracodawca może wystąpić jako poszkodowany i domagać się naprawienia szkody.

(mak)


Magdalena Krocz

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023