27.04.2011

Mniej samochodów firmowych

Likwidacja tzw. kratki oraz wzrost podatku VAT spowodowały spadek liczby rejestrowanych nowych pojazdów. To złe wiadomości dla producentów samochodów i właścicieli firm zainteresowanych ich zakupem.

Rejestracja samochodu osobowego z kratką, która sprawiała, że samochód osobowy traktowany był jak ciężarowy nadal jest możliwa, ale nie jest już tak korzystna, jak było to jeszcze w ubiegłym roku. Zakup takiego auta umożliwiał odliczenie podatku VAT od ceny auta i podatku VAT za paliwo. Od tego roku właściciele nabytych pojazdów firmowych z kratką nie mogą odliczyć podatku VAT za paliwo, a odliczony podatek VAT od ceny auta nie może przekroczyć 60 proc. VAT i jednocześnie odliczenie nie może być wyższe niż 6 tys. zł. Decyzja rządu o ograniczeniu ulgi została podjęta na okres dwóch lat.

Fabryka samochodów.

W styczniu i lutym br. zanotowano spadek sprzedaży samochodów firmowych w porównaniu do poprzedniego roku.

Mniejszy wpływ na spadek zainteresowania zakupem aut firmowych z kratką jest podwyżka stawki VAT – z 22 proc. do 23 proc. Oznacza to wyższą cenę pojazdu od kilkuset złotych do ponad tysiąca złotych. Spadek sprzedaży aut firmowych rekompensują klienci indywidualni, którzy w styczniu i lutym kupili o 12 proc. więcej samochodów niż w tym samym czasie 2010 roku. Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar pojazdów firmowych w dwóch pierwszych miesiącach roku kupiono mniej o jedną piątą. W styczniu i lutym wśród zarejestrowanych aut 38 proc. stanowiły pojazdy firmowe, podczas gdy rok temu było ich ponad 50 proc.

Zdaniem Instytutu Samar w tym roku należy spodziewać mniejszej liczby rejestracji nowych aut o 30-40 tys. sztuk. Przypomnijmy, że w minionym roku zarejestrowano 314 tys. nowych samochodów.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0