09.05.2011

Biznesu w sieci jest coraz więcej

Swoją stronę WWW ma już poand 60 proc. polskich firm.

Polski jest biznes coraz lepiej radzi sobie w internetowej przestrzeni. Tak wynika z badania firmy HBI Polska pt. „Rzeczpospolita internetowa”, przeprowadzonego na ponad 35 tys. firm. 60,7 proc. polskich przedsiębiorstw ma swoją witrynę w sieci, a co trzecia firma korzysta z poczty elektronicznej. Liderem jest województwo mazowieckie – tutaj z Internetem za pan brat jest blisko 70 proc. firm, głównie dlatego, że w Warszawie ma siedzibę najwięcej firm zagranicznych, a dla nich własna strona to standard.

Rysunek ręki odciskającej stemple z napisem firma.

Z poczty elektronicznej korzysta co trzecia firma w Polsce.

Największy odsetek firm posiadających swoje WWW jest widoczny wśród przedsiębiorstw zatrudniających powyżej tysiąca pracowników. W tym gronie tylko jednej na dziesięć firm nie można znaleźć w sieci. Najmniej, bo tylko 45 proc., wynosi ten odsetek w grupie mikrofirm, w których pracuje mniej niż dziesięć osób.

Jeśli chodzi zaś o korzystanie z poczty elektronicznej, to największą popularnością cieszy się ona wśród przedsiębiorstw z województw śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego. Najmniej popularny e-mail jest na Warmii i Mazurach, gdzie korzysta z niego tylko 71,6 proc. firm.

Sieć jest coraz częściej nie tylko sposobem na popularyzację swoich usług i marki wśród szerszej grupy docelowej, ale również aktywnym polem walki o klienta. Coraz więcej firm decyduje się na uruchomienie sprzedaży online. Wśród nich prężnie rozwijają się sklepy spożywcze. Swoje produkty sprzedaje w internecie już 200 spożywczaków, z czego duża część oferuje żywność wyspecjalizowaną. Sprzedaż internetową mocno nakręcają usługi oferowane przez porównywarki cenowe, które pozwalają klientom łatwo przeglądać interesujące ich produkty i znaleźć sprzedawcę proponującego najbardziej atrakcyjne ceny i warunki sprzedaży.

Internet wykorzystują coraz chętniej nie tylko przedsiębiorcy i konsumenci, ale i podatnicy. W tym roku do fiskusa drogą elektroniczną wpłynęło 953 tys. zeznań podatkowych, czyli prawie milion. To ponad trzy razy więcej niż rok wcześniej.

(gum)