03.01.2002

Ustawa o transporcie drogowym

Dnia 1 stycznia 2002 r. weszła w życie ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym

Dnia 1 stycznia 2002 r. weszła w życie ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2001 r. nr 125, poz 1371). Ustawa wprowadza wiele obowiązków na przedsiębiorców wykonujących usługi transportowe. Wprowadzone zostały m.in. opłaty za korzystanie z dróg krajowych, a także licencje na podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

Zgodnie z ustawą opłaty za przejazd drogami krajowymi będą obowiązywały zarówno przedsiębiorców wykonujących usługi transportowe, jak i tych, którzy przewożą na własny użytek pojazdami o masie całkowitej powyżej 3,5 ton. Od opłat są zwolnieni m.in. taksówkarze, firmy prowadzące zbiorowy transport miejski osób, posiadacze aut przeznaczonych konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób (łącznie z kierowcą), o ile służą one potrzebom własnym.

Nowe przepisy przewidują obowiązek posiadania licencji, uprawniającej do wykonywania działalności w zakresie transportu drogowego. Należy ją uzyskać do 2004 r. W licencji określony zostanie rodzaj przewozów, które będzie mógł wykonywać przedsiębiorca, i obszar, na którym będą one wykonywane. Licencja będzie przyznawana na czas określony – od dwóch do pięćdziesięciu lat. Do uzyskania licencji niezbędny będzie m.in. certyfikat kompetencji zawodowych upoważniający do prowadzenia firm transportowych, który będzie można uzyskać po zdaniu odpowiedniego egzaminu. Zarówno egzaminy jak i rejestr osób, którym przyznano certyfikaty będzie prowadził Instytut Transportu Samochodowego.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0