10.01.2002

Krok w dobrą stronę

Porozumienie w sprawie zmian w kodeksie pracy będzie podpisane

Jak podaje "Rzeczpospolita", porozumienie w sprawie zmian w kodeksie pracy, nad jakim od roku wspólnie pracują Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych, Związek Rzemiosła Polskiego i OPZZ, będzie podpisane prawdopodobnie za dwa tygodnie. Wcześniej muszą je zaakceptować władze tych organizacji.

Jakie zmiany w kodeksie pracy i prawie pracy wynegocjowali pracodawcy i OPZZ? Przede wszystkim - więcej umów zawieranych na czas określony (pięć umów, a nie dwie jak dziś) - dni wolne na poszukiwanie pracy otrzymywałby od pracodawcy tylko pracownik, któremu ten wypowiedział umowę - zmniejszenie dodatków za godziny nadliczbowe do 50 proc. (dziś obowiązują 50 proc. i 100 proc.) - regulaminy pracy i wynagrodzenia będą obowiązkowe tylko w firmach zatrudniających powyżej dwudziestu pracowników - dłuższy okres rozliczeniowy czasu pracy - nie miesiąc jak dziś, ale cztery miesiące.

Uzgodniono też kwestię zwolnień grupowych. Zmieni się ich definicja. Dzisiaj przy zwolnieniu 10 proc. załogi w każdej firmie, bez względu na jej wielkość, mamy do czynienia ze zwolnieniem grupowym. Zwolnienia grupowe będą dotyczyły jedynie zakładów zatrudniających powyżej dwudziestu pracowników.

Więcej: Rzeczpospolita, 10 stycznia 2002

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0