01.11.2011

Nietypowe porządki

Sprzątanie grobów to biznes sezonowy. Tylko raz w roku, na przełomie października i listopada, występuje gwałtowny wzrost popytu na tę usługę.

Dbanie o miejsce pochówku bliskiej osoby jest rzeczą dość osobistą, jednak zapotrzebowanie na usługę sprzątania grobów jest w dzisiejszych czasach duże. Zleceniodawców warto szukać wśród emigrantów, którym nieobecność nie pozwala doglądać grobów oraz wśród osób starszych, które z różnych względów po prostu sami tego zrobić nie mogą. Również coraz więcej osób młodych korzysta z tego typu usług tłumacząc się brakiem czasu, przepracowaniem lub po prostu wygodą.

Grób Państwa Filipińskich i Głuszkiewiczów.

Sprzątanie pojedynczej kwatery 12 razy w ciągu roku kosztuje ok. 700 zł, za kwaterę podwójną zapłacimy ok. 200 zł więcej.

Dużą zaletą tego typu działalności jest bardzo niski koszt inwestycji. Poza narzędziami do pracy warto zatroszczyć się o dobrą reklamę, gdyż ta jest decydującym czynnikiem powodzenia, a czasem może nawet dostarczyć zleceń poza sezonem.

Ile można zażyczyć sobie za tego rodzaju usługi? To zależy od wielu czynników takich jak np. lokalizacja cmentarza, zakres i częstotliwość usług, itd. Cena jednorazowego uprzątnięcia grobu waha się od 50 do nawet 150 zł. Najwięcej zapłacimy za woskowanie grobowca oraz przygotowanie wybranej wiązanki. Za odśnieżanie grobu czy usuwanie zwiędłych kwiatów i sprzątanie wypalonych zniczy dopłacimy mniej więcej 30 zł.

Cennik, który zaoferujemy powinien różnicować formę opieki jednorazowej i stałej, gdyż firmy coraz częściej sprzedają usługi w abonamencie. Sprzątanie pojedynczej kwatery 12 razy w ciągu roku kosztuje ok. 700 zł, za kwaterę podwójną zapłacimy ok. 200 zł więcej. Dobrym rozwiązaniem, które uwiarygodni nasze usługi jest zrobienie zdjęć grobu przed i po świadczonej usłudze, a następnie przesłanie zdjęcia do klienta w formie elektronicznej lub tradycyjnej.

Może i opieka nad grobami jako pomysł na biznes raczej nie budzi dużego zachwytu, ale za to pokazuje, że nawet absurdalny z pozoru pomysł może generować zyski. Interes na grobach "zwietrzyły” też firmy ubezpieczeniowe, które chętnie ubezpieczą grobowiec np. przed gałęziami spadającymi na grób po silnym wietrze. Szczegółowa cena ubezpieczenia nagrobka zależy od przyjętej sumy gwarancyjnej i często stanowi jej 1 proc.

(boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Bolesław Adamiec

dziennikarz
Napisz do autora