18.11.2011

Kraj niezależnych marzycieli

Polacy marzą o własnej firmie, bo chcą uniezależnić się od pracodawcy.

To niewiele, biorąc pod uwagę, że własną firmę chce poprowadzić 40 proc. Polaków – takie dane zawiera badanie przygotowane dla Amway Europe oraz osób i organizacji współpracujących z PKPP Lewiatan. W badaniu wzięło udział blisko 14 tys. osób z 12 krajów europejskich, w tym z Polski.

Rysunek człowieka zastanawiającego się jaki biznes wybrać.

W biznesie lubimy działać w pojedynkę, nie ufamy ludziom ani administracji publicznej, chociaż liczymy na to, że państwo będzie wspierać przedsiębiorczość.

Z badania wynika, że Polacy to ludzie przedsiębiorczy i zaradni, jednak nasze chęci do podejmowania ryzyka prowadzenia własnej firmy powoli słabną. Własną firmę prowadzi 6,5 proc. dzisiejszych 30-latków, podczas gdy dekadę temu swój biznes miał co dziesiąty 30-latek. W biznesie lubimy działać w pojedynkę, nie ufamy ludziom ani administracji publicznej, chociaż liczymy na to, że państwo będzie wspierać przedsiębiorczość. Pozytywny stosunek do samozatrudnienia deklaruje 68 proc. ankietowanych z Polski, w tej grupie dominują ludzie młodzi (14-29 lat), europejska średnia to 72 proc. W pozytywnym nastawieniu do samozatrudnienia prym wiodą Duńczycy (88 proc.), a stawkę zamykają Niemcy (61 proc.).

Praca na swoim pociąga nas przede wszystkim ze względu na niezależność od pracodawcy, taką postawę deklaruje 47 proc. ankietowanych Polaków. Równie istotna jest możliwość realizowania własnych pomysłów i samospełnienie (36 proc. w Polsce i 38 proc. w Europie). Do samozatrudnienia zachęca również możliwość lepszego zrównoważenia życia rodzinnego, zawodowego i wolnego czasu, tak odpowiedziało 24 proc. Polaków, na tym samym poziomie ukształtowała się również średnia europejska.

Największym problemem przyszłych przedsiębiorców jest brak wiedzy ekonomicznej, wskazuje na niego 46 proc. ankietowanych Polaków, średnia europejska to 42 proc. Nie ufamy również swoim umiejętnościom, na brak przygotowania do prowadzenia firmy narzeka 40 proc. rodaków. Chcemy się jednak rozwijać i uczyć, 66 proc. Polaków uważa, że instytucje publiczne powinny przygotowywać więcej programów edukacyjnych przeznaczonych dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

(mak)