Zgodnie z prawem za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, tak jak producent odpowiada także wytwórca materiału, surowca albo części składowej danego produktu.
Piątek
27.01.2012
Niebezpieczna dziecięca zabawka lub kawiarniane ciastko z salmonellą - kto i na jakich zasadach odpowie za wprowadzenie tych produktów na rynek?
 

Zgodnie z polskim prawem, produktem jest rzecz ruchoma, a także zwierzęta oraz energia elektryczna. Za niebezpieczny jest on uznawany wówczas, gdy obciążony jest wadą i pomimo jego normalnego użycia, nie zapewnia bezpieczeństwa. O tym bezpieczeństwie decydują okoliczności z chwili wprowadzenia go do obrotu, a szczególnie sposób zaprezentowania go na rynku oraz podane konsumentowi informacje o jego właściwościach.

Warto wiedzieć, że wada powodująca brak bezpieczeństwa danego produktu wynikać może zarówno z substancji, z jakiej on powstał, jak i z braku wystarczającego ostrzeżenia o niebezpieczeństwach istniejących w trakcie użytkowania towaru.

Strzeżcie się producenci

Za szkody wyrządzone przez niebezpieczny produkt, co do zasady, odpowiadają producenci, a więc ci, którzy daną rzecz wytworzyli. Tej odpowiedzialności mogą jednak uniknąć jeśli udowodnią, że danego towaru nie wprowadzili do obrotu albo gdy to wprowadzenie nastąpiło bez ich wiedzy oraz akceptacji. Odpowiedzialności unikną także wtedy, gdy udowodnią, że nie można było przewidzieć niebezpiecznych właściwości produktu, biorąc pod uwagę stan nauki i techniki w chwili jego wprowadzenia na rynek.

Jednak nie tylko producenci muszą mieć się na baczności. Zgodnie z prawem za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, tak jak producent odpowiada także wytwórca materiału, surowca albo części składowej danego produktu. Nie dotyczy to jednak sytuacji, kiedy wyłączną przyczyną wadliwości była konstrukcja produktu lub wskazówki producenta. Za niebezpieczny produkt pochodzenia zagranicznego odpowie natomiast importer.

Pamiętać należy, że za producenta uważa się każdego, kto na produkcie umieszcza swoją nazwę, znak towarowy lub inne odróżniające oznaczenie.

Wysoka szkoda

Naprawienia szkody wyrządzonej przez niebezpieczny towar może dochodzić każda osoba, która z jego powodu doznała uszczerbku. Oprócz konsumenta mogą to więc być także np. goście osoby, która produkt zakupiła bądź przypadkowi ludzie, którzy mieli z nim kontakt. Negatywne konsekwencje niebezpiecznego produktu mogą zaś dotyczyć zarówno mienia jak i zdrowia oraz życia.

Solidną barierą w tego typu sprawach jest jednak wymóg wysokiej, jak na polskie warunki, szkody wyrządzonej przez niebezpieczny produkt. Odszkodowanie nie przysługuje bowiem, gdy szkoda na mieniu nie przekracza kwoty będącej równowartością 500 euro.

Opłacanie stałej bądź tymczasowej renty, kosztów leczenia czy wypłata jednorazowego wysokiego odszkodowania, to nie wszystkie przykre konsekwencje wprowadzenia na rynek produktu niebezpiecznego. Dużo gorszy w skutkach może być negatywny wizerunek firmy oskarżonej o wprowadzanie niebezpiecznych towarów. Warto o tym pamiętać i zadbać o jakość.

Kancelaria Prawna Skarbiec


Skarbiec.biz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Jak odzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Ja korzystałam z firmy odszkodowawczej, to było parę miesięcy temu. Miałam wypadek samochodowy - nie z mojej winy i zostały mi wypłacone pieniądze z oc sprawcy....

78 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jak odzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Ja korzystałam z firmy odszkodowawczej, to było parę miesięcy temu. Miałam wypadek samochodowy - nie z mojej winy i zostały mi wypłacone pieniądze z oc sprawcy....

78 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Czy warto zatrudniać własnego prawnika

Według mnie to bardzo dobry pomysł. Pomoc dobrego prawnika nieważne jak dobra by to branża była jest po prostu potrzebna ! Ja osobiście współpracuje z...

58 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
Dotacje do wzięcia

Z dotacjami jest jak żebractwem. Prawdziwy przedsiębiorca z nich nie korzysta! __________________ Plagiat i jego typy

9 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Firma bankrutuje - co robić?

FIrma bankrutuje z wielu powodów. W wielu przypadkach problemem jest tutaj finansowanie.Firma nie ma szans na kredyt w banku. Nie jest w stanie zapłacić za dostawy. I przez...

42 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Jaki bank polecacie ?

Rozumiem, że chodzi tutaj o konto firmowe? Jeśli tak to polecam zajrzeć sobie na ten ranking kont bankowych dla firm Ranking jest aktualizowany na bieżąco tak wiec masz...

3 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Jak odzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Słyszałam wiele różnych opinii na temat wielu firm. Ja jak miałam problem z ubezpieczycielem to pomoc uzyskałam w http://odszkodowania123.pl/ . Mają duże doświadczenie...

78 wypowiedzi
ostatnia 06.06.2018
Szukam prawnika z Poznania - projekty, negocjacje, umowy

Korzystałem z pomocy Kancelarii Walterowicz z Poznania właśnie, z siedzibą przy Piaskowej. Polecam do każdej sprawy, świetni doradcy.

44 wypowiedzi
ostatnia 31.05.2018