01.02.2012

Wirtualna księgowość

Listy zastępujemy mailami, spotkania z przyjaciółmi śledzeniem ich statusów na Facebooku, a tony ważnych papierów e-fakturami.

Wirtualny świat stał się drugą, niemalże równorzędną z rzeczywistą przestrzenią naszego życia. Nic więc dziwnego, że coraz częściej korzystamy z udogodnien jakie niesie ze sobą internet. Działy księgowości wielu firm zdecydowały się na wystawianie e-faktur kosztem faktur wypisywanych ręcznie. Jest to oszczędność czasu i wygoda. Pamiętajmy jednak, że ważne dokumenty trzeba odpowiednio przechowywać.

e-biznes, rysunek

Według badań Itella Information, dostawcy usług z zakresu logistyki, w połowie 2010 roku tylko 11 proc. firm korzystało z możliwości wystawiania e-faktur. Lepiej radzili sobie w tym zakresie Węgrzy (25 proc.) i Rumunii (24 proc.). Przodują Brytyjczycy, gdzie 9 na 10 firm przestawiło się na e-faktury.

Faktury muszą być archiwizowane zarówno przez wystawcę, jak i odbiorcę w formie uniemożliwiającej ingerencję w ich treść. W przeciwnym razie dokument nie będzie wiarygodny. Jesteśmy również zobowiązani do odpowiedniej segregacji e-faktur.

- Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów faktury przesłane drogą elektroniczną muszą być przechowywane w podziale na okresy rozliczeniowe. W przypadku dokumentów wysyłanych mailem i archiwizowanych na serwerze firmowym zarówno wystawca jak i odbiorca powinni zapewnić ich przechowywanie w odpowiedniej strukturze katalogowej - wyjaśnia Agnieszka Koperska, menedżer w dziale audytu w Baker Tilly Poland.

Korzystanie z e-faktur nie zwalnia z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa danych. W tym celu konieczne jest opracowanie procedur bezpieczeństwa i odzyskiwania kopii zapasowych. Lokalizacja serwera, na którym zapisane są elektroniczne faktury jest dowolna, o ile zapewnimy do niego dostęp odpowiednim służbom kontrolnym.

E-faktury muszą być przechowywane do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - czyli do końca roku fiskalnego po upływie pięciu lat od ich wystawienia. W tym okresie dokumenty muszą być czytelne. Oznacza to konieczność zapewnienia dostępu do programu umożliwiającego przeglądanie faktur. Korzystanie z e-faktur może ułatwić nam życie. Nie zmienia to faktu, że wszystkie zasady dotyczące przechowywania faktur mają również zastosowanie przy e-fakturach.

(asz)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Anna Szulepa

dziennikarz