Halina Frąckowiak: Show wygrywa z talentem

Co z tego, że dziś lansuje się wiele młodych piosenkarek, inwestuje się w ich twórczość i wygląd naprawdę wielkie pieniądze, kiedy ich piosenek za kilka lat nikt nie będzie pamiętał.
Halina Frąckowiak, piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów
Wtorek
28.02.2012
Nie jestem z tych, którzy mają potrzebę gromadzenia pieniędzy. Moim celem jest raczej dzielenie się pomysłami, po prostu twórczość – opowiada Halina Frąckowiak, piosenkarka i kompozytorka.
 

Jakie są główne źródła dochodów artystów?
Utrzymujemy się głównie z koncertów. To oczywiście nie jest komfortowa sytuacja, bo wystarczy, że ktoś zachoruje i koncerty trzeba odwołać. Wtedy artysta może mieć poważne problemy finansowe. Są jednak dodatkowe możliwości, np. tantiemy za wykonania utworów w mediach. Po osiągnięciu określonego wieku można przejść na artystyczną emeryturę.

Co decyduje o sukcesie artysty?
Uroda i ujmująca aparycja zawsze pomagały, jednakże niegdyś nie były jedyną, ani też podstawową wartością. Warto zauważyć też, że obecnie nad umiejętnościami przeważa promocja, a więc częstotliwość, z jaką piosenkarz pojawia się w mediach. Liczy się wygląd i słusznie, ale moim zdaniem powinien on być dopełnieniem wizerunku, natomiast piękne śpiewanie podstawą. Tymczasem proporcje te dzisiaj zostały zamienione. Artysta zyskuje rozgłos nie dlatego, że ma talent i cudownie śpiewa, ale ze względu na swoje skandale. Przykładem niestety jest nasza scena muzyczna.

Jaką rolę odgrywa w pracy artysty menedżer?
Odgrywa wiele ról. Menedżer to osoba, która powinna przede wszystkim dbać o dobro artysty. Nie chodzi wyłącznie o koordynowanie terminów,załatwianie spraw związanych z koncertami, programami radiowo-telewizyjnymi i wywiadami prasowymi. To oczywiście jest sprawą umowną i to jaką rolę będzie odgrywał menedżer, zależy w dużej mierze od tego, czego będzie od niego wymagał artysta.

Czym jeszcze zaskoczy nas Halina Frąckowiak?
Jestem raczej krótkodystansowcem i realizuję swoje bieżące cele. Kiedy byłam na początku drogi artystycznej, nie planowałam, co osiągnę za pięć, czy dziesięć lat. Mogę powiedzieć, że spełniłam się artystycznie, ale także, że mam jeszcze mnóstwo pragnień. Nagrałam wiele pięknych piosenek, od lat cieszących się niesłabnącą popularnością. Co z tego, że dziś lansuje się wiele młodych piosenkarek, inwestuje się w ich twórczość i wygląd naprawdę wielkie pieniądze, kiedy ich piosenek za kilka lat nikt nie będzie pamiętał. Piszę słowa, wiersze i mam jeszcze marzenia, które wierzę, że się spełnią, np. na 40-lecie mojej pracy artystycznej chciałabym zebrać większość moich piosenek nagranych od czasów ABC do dziś i wydać je na nowo.

Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku Własny Biznes Franchising nr 2/2012


PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Kanapki od Jakubiaka /08.05.2018

– Porażki nauczyły mnie nie poddawać się. I nie słuchać tzw. dobrych rad – bo te ma dla nas oczywiście każdy – mówi Tomasz Jakubiak, kucharz, restaurator, dziennikarz kulinarny, który właśnie startuje z nowym konceptem franczyzowym.

Nie od razu firmę zbudowano /13.04.2018

– Budować umie wielu, ale dobrze zarządzać firmą deweloperską już nie. By być deweloperem, trzeba umieć pozyskiwać i uzdatniać ziemię. A to jest proces trwający wiele lat – mówi Jarosław Szanajca, założyciel i prezes Dom Development.

Najpierw satysfakcja, później kasa /06.03.2018

– Nigdy nie myślę najpierw o pieniądzach. Mogę robić tylko to, co sprawia mi przyjemność i czego nie musiałbym się później wstydzić. A zyski dopiero mogą z tego wynikać – mówi Radosław Majdan, były reprezentant Polski w piłce nożnej, twórca marki perfum Vabun.

Hardkorowy Koksu wyciska zyski z siłowni /01.02.2018

– Polacy chcieliby wyłożyć jak najmniej pieniędzy, ale zarobić dużo i szybko. A biznes trzeba planować na długo, żeby mieć z niego zyski i za 10, i za 20 lat – mówi HardKorowy Koksu, czyli Robert Burneika, kulturysta i właściciel siłowni Burneika Sports Gym.

Aktorka zarabia na czesaniu /02.01.2018

Czy kobieta, która skorzysta z usług salonu fryzjersko-kosmetycznego Bonjour Madame przemieni się z brzyduli w piękność? Tego przynajmniej chciałyby jego właścicielki, aktorka Julia Kamińska oraz jej wspólniczka Paulina Kałużyńska.

POPULARNE NA FORUM

Nie zapomnij o szkoleniach bhp

Polecam www.krispolppoz.pl, to wsparcie PPŻ o BHP jakie przyda się w każdej firmie. Prowadzą szkolenia i sprzedają artykuły. Maja całkiem dobry cennik, na stronce macie...

21 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I think I have never seen such blogs ever before that has complete things with all details which I want. So kindly update this ever for us. Vitamin B1

65 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You have done a amazing job with you website Vitamins

65 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Hello guys do you know that going through a review of websites will give you much insight about it which you can’t know by simply visiting it,Here is the...

65 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Wg mnie najlepiej na wsi sprawdzi się biznes internetowy, najlepiej ze sklepem stacjonarnym, ale w tematyce, która zainteresuje, chociażby rolników, szczególnie, jeśli w...

121 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Wg mnie najlepiej na wsi sprawdzi się biznes internetowy, najlepiej ze sklepem stacjonarnym, ale w tematyce, która zainteresuje, chociażby rolników, szczególnie, jeśli w...

121 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Prywatny detektyw

Cześć, potrzebny jest mi prywatny detektyw kraków który pomoże mi w pewnych sprawach i zdobędzie odpowiednie dowody. Wiecie może możecie polecić jakiegoś...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Apple Cider Vinegar

65 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018