28.02.2012

Halina Frąckowiak: Show wygrywa z talentem

Nie jestem z tych, którzy mają potrzebę gromadzenia pieniędzy. Moim celem jest raczej dzielenie się pomysłami, po prostu twórczość – opowiada Halina Frąckowiak, piosenkarka i kompozytorka.

Jakie są główne źródła dochodów artystów?
Utrzymujemy się głównie z koncertów. To oczywiście nie jest komfortowa sytuacja, bo wystarczy, że ktoś zachoruje i koncerty trzeba odwołać. Wtedy artysta może mieć poważne problemy finansowe. Są jednak dodatkowe możliwości, np. tantiemy za wykonania utworów w mediach. Po osiągnięciu określonego wieku można przejść na artystyczną emeryturę.

Co decyduje o sukcesie artysty?
Uroda i ujmująca aparycja zawsze pomagały, jednakże niegdyś nie były jedyną, ani też podstawową wartością. Warto zauważyć też, że obecnie nad umiejętnościami przeważa promocja, a więc częstotliwość, z jaką piosenkarz pojawia się w mediach. Liczy się wygląd i słusznie, ale moim zdaniem powinien on być dopełnieniem wizerunku, natomiast piękne śpiewanie podstawą. Tymczasem proporcje te dzisiaj zostały zamienione. Artysta zyskuje rozgłos nie dlatego, że ma talent i cudownie śpiewa, ale ze względu na swoje skandale. Przykładem niestety jest nasza scena muzyczna.

Halina Frąckowiak, piosenkarka, vip, twarz

Co z tego, że dziś lansuje się wiele młodych piosenkarek, inwestuje się w ich twórczość i wygląd naprawdę wielkie pieniądze, kiedy ich piosenek za kilka lat nikt nie będzie pamiętał.
Halina Frąckowiak, piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów

Jaką rolę odgrywa w pracy artysty menedżer?
Odgrywa wiele ról. Menedżer to osoba, która powinna przede wszystkim dbać o dobro artysty. Nie chodzi wyłącznie o koordynowanie terminów,załatwianie spraw związanych z koncertami, programami radiowo-telewizyjnymi i wywiadami prasowymi. To oczywiście jest sprawą umowną i to jaką rolę będzie odgrywał menedżer, zależy w dużej mierze od tego, czego będzie od niego wymagał artysta.

Czym jeszcze zaskoczy nas Halina Frąckowiak?
Jestem raczej krótkodystansowcem i realizuję swoje bieżące cele. Kiedy byłam na początku drogi artystycznej, nie planowałam, co osiągnę za pięć, czy dziesięć lat. Mogę powiedzieć, że spełniłam się artystycznie, ale także, że mam jeszcze mnóstwo pragnień. Nagrałam wiele pięknych piosenek, od lat cieszących się niesłabnącą popularnością. Co z tego, że dziś lansuje się wiele młodych piosenkarek, inwestuje się w ich twórczość i wygląd naprawdę wielkie pieniądze, kiedy ich piosenek za kilka lat nikt nie będzie pamiętał. Piszę słowa, wiersze i mam jeszcze marzenia, które wierzę, że się spełnią, np. na 40-lecie mojej pracy artystycznej chciałabym zebrać większość moich piosenek nagranych od czasów ABC do dziś i wydać je na nowo.

Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku Własny Biznes Franchising nr 2/2012

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

PRENUMERATA miesięcznika Własny Biznes FRANCHISING

 
Prenumerata Własny Biznes

Zamawiając roczną prenumeratę otrzymujesz niższą cenę niż w kiosku. Prenumerata kosztuje tylko 39 zł i obejmuje 12 wydań miesięcznika Własny Biznes FRANCHISING. Magazyn jest wysyłany co miesiąc pierwszego dnia sprzedaży prosto do Twojego domu, a przesyłka nic Cię nie kosztuje.

Więcej informacji

Cena netto
36.11 zł
VAT
2.89 zł
Cena brutto
39.00 zł