Nie daj się obrabiać w sieci

Zdaniem specjalistów sposobem uniknięcia nieprzyjemnych komentarzy na temat naszego przedsiębiorstwa jest otwarta i jasna komunikacja z pracownikami.
Środa
15.02.2012
Czarny PR firmy na forach internetowych to często sprawka jej byłych i obecnych pracowników. Jak uniknąć anonimowej krytyki?
 

Anonimowość, jaką oferuje internet, bywa bezlitośnie wykorzystywana przez ludzi, którym zdarzyło się poczuć niesprawiedliwie potraktowanym przez nasze przedsiębiorstwo. Skorzy do oczerniania, równie często co niezadowoleni klienci, są pracownicy, którzy w sieci chętnie plotkują na temat polityki płacowej, sposobów rekrutacji i metod zarządzania swojego pracodawcy.

Warto grać w otwarte karty

Zdaniem specjalistów sposobem uniknięcia nieprzyjemnych komentarzy na temat naszego przedsiębiorstwa jest otwarta i jasna komunikacja z pracownikami.
- Informując o planowanych i przeprowadzanych zmianach, wydarzeniach w firmie oraz działając w zgodzie z tym, co ogłaszamy możemy zminimalizować ryzyko pojawiania się głosów krytyki – doradza Magdalenia Godyń, HR manager agencji doradztwa personalnego Work Express. - Należy po prostu pracowników traktować jak partnerów - na samym początku zatrudnienia przedstawić im jasne i stałe zasady współpracy, a potem rygorystycznie ich przestrzegać.

Może zdarzyć się jednak, że nawet uczciwy dialog z pracownikami nie odwiedzie ich od zasypywania forów internetowych negatywnymi opiniami dotyczącymi swojego pracodawcy. Co zatem zrobić, gdy mleko już się wyleje?

- Przede wszystkim zapoznać się i bez zbędnych emocji przeanalizować takie komentarze – podkreśla Magdalena Godyń. - Każda informacja zwrotna może być cenna, a zmiana rzeczy wzbudzających komentarze lub negatywne emocje, sprzyja budowaniu wizerunku dobrego pracodawcy.

Wielu przedsiębiorców na zarzuty pod swoim adresem reaguje emocjonalnie, wdając się w zajadłą polemikę. Specjaliści przestrzegają przed takim działaniem, bo daje ono satysfakcję pomawiającemu, nawet gdy oskarżenia są niesłuszne. Tymczasem znaczenie negatywnych komentarzy spada z roku na rok, bo do bezpodstawnej produkcji postów rujnujących wizerunek przedsiębiorstw i osób publicznych wystarczy komputer z dostępem do sieci i trochę wolnego czasu.

Rozmowa na wejściu...

Obiektem krytyki internautów często jest nie tylko praca w firmach, ale i stosowane przez nie formy rekrutacji. Nad tego rodzaju zarzutami warto się pochylić, bo każda sugestia, która może pomóc usprawnić sposób przyjmowania kandydatów może się przydać. W każdym razie warto już na początku rozmowy z potencjalnym pracownikiem poinformować go, w jaki sposób zechcemy sprawdzić jego przydatność dla naszej firmy.

- Jeśli potem proces jest realizowany zgodnie z zapowiedziami, to jest to świadectwo profesjonalnej rekrutacji. Oczywiście w przypadku kandydatów, którzy nie otrzymali propozycji zatrudnienia, ważna jest informacja zwrotna – i to nie prosta regułka „dziękujemy za udział w rekrutacji”, ale jasna informacja, dlaczego kandydat nie został wybrany. Wówczas kandydaci mogą z tego wyciągnąć wnioski na przyszłość, dzięki tej wiedzy udoskonalić swoje CV i lepiej przygotować się do rozmowy. Na pewno to docenią – sugeruje Magdalena Godyń.

Rozmowa kwalifikacyjna może być także dobrym momentem na zweryfikowanie wielu negatywnych opinii.
- To doskonała okazja, aby dopytać o wiele kwestii i wyjaśnić je, nawet powołując się na opinie znalezione w internecie. Może komentarz napisał ktoś, kto nie potrafił porozumieć się ze swoim kolegą w pracy, ale z pracy w firmie był zadowolony? - pyta Godyń.

… dyskusja przy wyjściu

Równie opłacalny zdaniem ekspertów może okazać się tzw. exit interview, przeprowadzany z pracownikiem po podjęciu decyzji o jego zwolnieniu.
- Na tej podstawie można ulepszać wewnętrzne procesy w firmie, a równocześnie zapewnić pracownikowi możliwość wypowiedzenia się – podpowiada specjalistka w dziedzinie HR z Work Express.

Klarowny system ocen i jednoznaczne reguły zatrudniania i zwalniania, oczywiście konsekwentnie przestrzegane, najskuteczniej podnoszą zaufanie pracowników i mogą zapobiec pojawieniu się głosów krytyki. Trzeba pamiętać, że stosunek pracy jest wzajemnym zobowiązaniem się stron do przestrzegania pewnych „reguł gry” – wypada w tej sytuacji grać uczciwie.

- Niestety pracodawców, którzy „grają fair” z pracownikami i kandydatami, ciągle jest w Polsce zbyt mało, ale to jest cel, do którego warto dążyć. I najlepiej uzasadnia to rachunek ekonomiczny. Bycie rzetelnym pracodawcą, w dalszej perspektywie po prostu podnosi rentowność firmy – uświadamia Artur Ragan, rzecznik prasowy Work Express.

(gum)


Grzegorz Morawski
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023