Jak wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania dochodów?

Wybór formy ustalania wartości zobowiązania względem fiskusa jest bardzo istotny, ponieważ wpływa na wysokość przyszłego podatku, jak również na rodzaj i zakres prowadzonych ewidencji księgowych.
Piątek
30.03.2012
Wybór formy opodatkowania to obowiązek każdego, kto zakłada działalność gospodarczą. Jednolita stawka podatku w wysokości 19 proc. daje duże pole manewru.
 

Spółki kapitałowe mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. W przypadku innych przedsiębiorstw forma prowadzonej ewidencji operacji gospodarczych, podlegających opodatkowaniu zależy od ich preferencji. Mogą one stosować podatkową księgę przychodów i rozchodów, czyli tak zwaną uproszczoną księgowość lub pełną księgowość na podstawie ksiąg rachunkowych. Wolność wyboru kończy się jednak wraz z osiągnięciem przez podmiot przychodów większych od równowartości 1 200 000 euro. Podatnik będzie mógł wrócić do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w kolejnym roku podatkowym, pod warunkiem, że przychody w roku poprzedzającym nie przekroczą wskazanego limitu.

Wybór formy opodatkowania to istotny punkt w trakcie zakładania działalności gospodarczej. Przedsiębiorca musi wybrać jedną z czterech różnych metod, które różnią wysokością odprowadzanego podatku jak i się stopniem trudności w zakresie prowadzenia ewidencji. Do form opodatkowania zaliczamy: opodatkowanie na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej 18 proc. i 32 proc., opodatkowanie według jednolitej stawki podatku 19 proc., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa.

Przy wyborze jednej z dwóch pierwszych form opodatkowania podatkiem obciążony jest dochód, dlatego też koniecznym jest prowadzenie ewidencji ujmującej zarówno przychody, jak i koszty. Ewidencja może być prowadzona w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub też bardziej zaawansowanej formy, to znaczy ksiąg rachunkowych.

Kolejna forma opodatkowania, to znaczy ryczał od przychodów ewidencjonowanych wymaga od przedsiębiorcy tylko prowadzenia ewidencji przychodów, co stanowi istotne uproszczenie. Dzieje się tak ponieważ przy opodatkowaniu w formie ryczałtu podatek odprowadzany jest jedynie od przychodów. W przypadku karty podatkowej wartość podatku ustalona jest na podstawie decyzji naczelnika urzędu skarbowego.

(boa)


Bolesław Adamiec, dziennikarz
Bolesław Adamiec
dziennikarz
/1/
ZOBACZ WIĘCEJ

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018