Jak wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania dochodów?

Wybór formy ustalania wartości zobowiązania względem fiskusa jest bardzo istotny, ponieważ wpływa na wysokość przyszłego podatku, jak również na rodzaj i zakres prowadzonych ewidencji księgowych.
Piątek
30.03.2012
Wybór formy opodatkowania to obowiązek każdego, kto zakłada działalność gospodarczą. Jednolita stawka podatku w wysokości 19 proc. daje duże pole manewru.
 

Spółki kapitałowe mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. W przypadku innych przedsiębiorstw forma prowadzonej ewidencji operacji gospodarczych, podlegających opodatkowaniu zależy od ich preferencji. Mogą one stosować podatkową księgę przychodów i rozchodów, czyli tak zwaną uproszczoną księgowość lub pełną księgowość na podstawie ksiąg rachunkowych. Wolność wyboru kończy się jednak wraz z osiągnięciem przez podmiot przychodów większych od równowartości 1 200 000 euro. Podatnik będzie mógł wrócić do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w kolejnym roku podatkowym, pod warunkiem, że przychody w roku poprzedzającym nie przekroczą wskazanego limitu.

Wybór formy opodatkowania to istotny punkt w trakcie zakładania działalności gospodarczej. Przedsiębiorca musi wybrać jedną z czterech różnych metod, które różnią wysokością odprowadzanego podatku jak i się stopniem trudności w zakresie prowadzenia ewidencji. Do form opodatkowania zaliczamy: opodatkowanie na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej 18 proc. i 32 proc., opodatkowanie według jednolitej stawki podatku 19 proc., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa.

Przy wyborze jednej z dwóch pierwszych form opodatkowania podatkiem obciążony jest dochód, dlatego też koniecznym jest prowadzenie ewidencji ujmującej zarówno przychody, jak i koszty. Ewidencja może być prowadzona w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub też bardziej zaawansowanej formy, to znaczy ksiąg rachunkowych.

Kolejna forma opodatkowania, to znaczy ryczał od przychodów ewidencjonowanych wymaga od przedsiębiorcy tylko prowadzenia ewidencji przychodów, co stanowi istotne uproszczenie. Dzieje się tak ponieważ przy opodatkowaniu w formie ryczałtu podatek odprowadzany jest jedynie od przychodów. W przypadku karty podatkowej wartość podatku ustalona jest na podstawie decyzji naczelnika urzędu skarbowego.

(boa)


Bolesław Adamiec, dziennikarz
Bolesław Adamiec
dziennikarz
/1/
ZOBACZ WIĘCEJ

POPULARNE NA FORUM

Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Odwiedzając salon firmowy Vizarro Toruń,mogę potwierdzić że sprzedając kolekcje garniturów dobrej jakości i dając klientom miłą i fachową obsługę można liczyć...

69 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Jaka reklama się opłaca?

My korzystamy z Embi-Marketing http://www.embi-marketing.pl/ i bardzo dobrze nam się z nimi współpracuje. To krakowska firma, działają na różnych polach, dobrze znają...

208 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

This was a shocking post. It has some look at here fundamental data on this subject. my gmail login

130 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

This was a shocking post. It has some look at here fundamental data on this subject. my gmail login

130 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Wizy do stanów

Cześć chciałem sobie ogarnąć wizy, wie jak ktoś jak to wygląda od strony praktycznej, znalazłem http://www.wizacenter.pl ponoć pomagają załatwić takie wizy i to w...

1 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Jak się zdecydujecie i chcecie porządnie wyposażyć szwalnię to dobrej jakości maszyny do szycia, stoły prasowalicze, żekazka kupicie w https://dlaszwalni.pl/ ...

69 wypowiedzi
ostatnia 23.09.2018
Biznes po stronie dobra

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.

36 wypowiedzi
ostatnia 23.09.2018
Siłownia

Osobiście postawiłem jednak na mały basen zamiast siłowni. Polecam zerknąć, znalazłem na ten temat ciekawy artykuł...

13 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2018