30.05.2012

Organizacja stanowiska pracy

Niekorzystne warunki pracy wpływają negatywnie na zdrowie pracowników, nie mówiąc już o zyskach firmy. Warto zadbać i o jedno i o drugie.

Pracownik jest najważniejszym kapitałem każdego przedsiębiorstwa. By jego praca została dobrze wykorzystana, należy zapewnić mu odpowiednie stanowisko do wykonywania swoich obowiązków. Pracownicy efektywniej pracują w biurze, które jest funkcjonalne. Z badań opublikowanych w roku 2010 przez brytyjską Commission for Architecture and Build Environment wynika, że już najprostsze elementy, takie jak jakość powietrza i oświetlenie, mogą przyczynić się do znacznej redukcji absencji pracowników i podnieść ich produktywność nawet o 20 proc. Z innego badania przeprowadzonego przez CABE wynika, że dobrze zaprojektowana przestrzeń biurowa w sektorze usług podniesie wydajność przedsiębiorstwa o drugie tyle.

Ból karku.

Jak wynika z badań Ergotest 2011 jedynie 2 proc. stanowisk w polskich biurach jest w pełni przystosowana do potrzeb pracowników, a ponad połowa nie spełnia większości wymogów ergonomii. W efekcie ponad 90 proc. pracowników biur skarży się na bóle kręgosłupa, a niewiele mniej ma kłopoty ze wzrokiem.

Kapitan za biurkiem

Miejsce pracy powinno być zaprojektowane niczym kokpit w myśliwcu, który jest wzorowym przykładem ergonomii. Warto wiedzieć, że to właśnie projektowanie kokpitów zapoczątkowało myślenie o ergonomicznej postawie i warunkach pracy. Odpowiedzialny pracodawca powinien dbać o zdrowie swoich pracowników. Przynosi to wymierne korzyści zarówno dla niego oraz jego pracowników.

Ergonomiczne stanowisko pracy powinno spełniać trzy podstawowe wymagania:

  • 1- Musi umożliwiać pracownikowi wygodne wykonywanie wielu zadań bez nadmiernego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego.
  • 2- Wyposażenie stanowiska powinno zminimalizować zbędne ruchy pracownika i umożliwić mu zmianę pozycji ciała. Ważne jest ustawienie urządzeń biurowych, a przede wszystkim ich funkcjonalność.
  • 3- Stanowisko pracy powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pracownika. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego warunki fizyczne oraz stan zdrowia.

Komfort pracy przy komputerze to nie tylko kwestia sprzętu dobrej jakości. Nawet najlepsze urządzenia źle ustawione wymuszają nienaturalne pozycje i nadmierne obciążenie ciała. Dlatego właśnie, jednym z podstawowych elementów ergonomicznego stanowiska pracy jest ustawienie monitora oraz klawiatury we właściwej pozycji. Prawidłowo powinien on znajdować się poniżej linii wzroku, na wprost pracownika. Badania alarmują, że nie robi tego ponad połowa polskich pracowników.

Prawsidłowa postawa przy biurku.

Czasem wystarczą naprawdę niewielkie zmiany, np. sposobu ustawienia monitora, by niektóre dolegliwości ustąpiły. Bywa jednak i tak, że przez lata utrwalone nawyki doprowadziły już do przewlekłych dolegliwości, które trzeba leczyć.

Ryzyko zawodowe

Praca przy komputerze nie pozostaje także bez wpływu na układ mięśniowo-szkieletowy. Pozornie drobne kłopoty z szyją, barkami oraz plecami, prowadzą w dłuższej perspektywie do stanów zwyrodnieniowych tych okolic. Niewłaściwe warunki pracy biurowej oddziałują negatywnie również na wzrok, wywołując zaburzenia ostrości widzenia oraz suchość i pieczenie pod powiekami. Między innymi z tych powodów pracownicy chodzą na zwolnienia lekarskie, co ewidentnie jest stratą dla pracodawcy w aspekcie kosztów jak również i wykonywania zadań.

- Koszty związane z brakiem odpowiedniej organizacji pracy i wykonywania zadań są bardzo wysokie. Jeżeli z powodu chorób zawodowych lub wypadków przy pracy traconych jest 30 dni, oznacza to, że pracodawca musi ponieść dodatkowe koszty związane z jednomiesięcznym wynagrodzeniem pracownika – mówi dr Piotr Wachowiak ze Szkoły Głównej Handlowej. - Biorąc pod uwagę tylko przeciętne wynagrodzenie jest to kwota prawie 3,8 tys. zł.

Prostym sposobem na poprawienie ergonomii pracy przy komputerze jest użycie podstawy pod monitor czy notebooka. Z kolei aby zyskać więcej wolnej powierzchni na biurku, wystarczy przymocować do niego szufladę na klawiaturę. Ważna jest także odpowiednia pozycja rąk podczas pisania na klawiaturze. W jej zachowaniu pomagają w tym specjalne podkładki pod nadgarstki. Ich kształt dostosowuje się indywidualnie do siły nacisku ręki i temperatury ciała.

Przy projektowaniu stanowiska pracy należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie prawidłowej postawy pracownika. Trzeba właściwie zaaranżować przestrzeń na biurku oraz wprowadzić poprawne ustawienie monitora i ułożenia dokumentów. Koszt wyposażenia stanowiska pracy w elementy wynikające z przepisów prawa, czyli w: podnóżek, podstawę pod monitor, podkładkę pod nadgarstek i uchwyt na dokumenty to ok. 210 zł.

(boa)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Bolesław Adamiec

dziennikarz
Napisz do autora