Organizacja stanowiska pracy

Jak wynika z badań Ergotest 2011 jedynie 2 proc. stanowisk w polskich biurach jest w pełni przystosowana do potrzeb pracowników, a ponad połowa nie spełnia większości wymogów ergonomii. W efekcie ponad 90 proc. pracowników biur skarży się na bóle kręgosłupa, a niewiele mniej ma kłopoty ze wzrokiem.
Środa
30.05.2012
Niekorzystne warunki pracy wpływają negatywnie na zdrowie pracowników, nie mówiąc już o zyskach firmy. Warto zadbać i o jedno i o drugie.
 

Pracownik jest najważniejszym kapitałem każdego przedsiębiorstwa. By jego praca została dobrze wykorzystana, należy zapewnić mu odpowiednie stanowisko do wykonywania swoich obowiązków. Pracownicy efektywniej pracują w biurze, które jest funkcjonalne. Z badań opublikowanych w roku 2010 przez brytyjską Commission for Architecture and Build Environment wynika, że już najprostsze elementy, takie jak jakość powietrza i oświetlenie, mogą przyczynić się do znacznej redukcji absencji pracowników i podnieść ich produktywność nawet o 20 proc. Z innego badania przeprowadzonego przez CABE wynika, że dobrze zaprojektowana przestrzeń biurowa w sektorze usług podniesie wydajność przedsiębiorstwa o drugie tyle.

Kapitan za biurkiem

Miejsce pracy powinno być zaprojektowane niczym kokpit w myśliwcu, który jest wzorowym przykładem ergonomii. Warto wiedzieć, że to właśnie projektowanie kokpitów zapoczątkowało myślenie o ergonomicznej postawie i warunkach pracy. Odpowiedzialny pracodawca powinien dbać o zdrowie swoich pracowników. Przynosi to wymierne korzyści zarówno dla niego oraz jego pracowników.

Ergonomiczne stanowisko pracy powinno spełniać trzy podstawowe wymagania:

  • 1- Musi umożliwiać pracownikowi wygodne wykonywanie wielu zadań bez nadmiernego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego.
  • 2- Wyposażenie stanowiska powinno zminimalizować zbędne ruchy pracownika i umożliwić mu zmianę pozycji ciała. Ważne jest ustawienie urządzeń biurowych, a przede wszystkim ich funkcjonalność.
  • 3- Stanowisko pracy powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pracownika. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego warunki fizyczne oraz stan zdrowia.

Komfort pracy przy komputerze to nie tylko kwestia sprzętu dobrej jakości. Nawet najlepsze urządzenia źle ustawione wymuszają nienaturalne pozycje i nadmierne obciążenie ciała. Dlatego właśnie, jednym z podstawowych elementów ergonomicznego stanowiska pracy jest ustawienie monitora oraz klawiatury we właściwej pozycji. Prawidłowo powinien on znajdować się poniżej linii wzroku, na wprost pracownika. Badania alarmują, że nie robi tego ponad połowa polskich pracowników.

Czasem wystarczą naprawdę niewielkie zmiany, np. sposobu ustawienia monitora, by niektóre dolegliwości ustąpiły. Bywa jednak i tak, że przez lata utrwalone nawyki doprowadziły już do przewlekłych dolegliwości, które trzeba leczyć.

Ryzyko zawodowe

Praca przy komputerze nie pozostaje także bez wpływu na układ mięśniowo-szkieletowy. Pozornie drobne kłopoty z szyją, barkami oraz plecami, prowadzą w dłuższej perspektywie do stanów zwyrodnieniowych tych okolic. Niewłaściwe warunki pracy biurowej oddziałują negatywnie również na wzrok, wywołując zaburzenia ostrości widzenia oraz suchość i pieczenie pod powiekami. Między innymi z tych powodów pracownicy chodzą na zwolnienia lekarskie, co ewidentnie jest stratą dla pracodawcy w aspekcie kosztów jak również i wykonywania zadań.

- Koszty związane z brakiem odpowiedniej organizacji pracy i wykonywania zadań są bardzo wysokie. Jeżeli z powodu chorób zawodowych lub wypadków przy pracy traconych jest 30 dni, oznacza to, że pracodawca musi ponieść dodatkowe koszty związane z jednomiesięcznym wynagrodzeniem pracownika – mówi dr Piotr Wachowiak ze Szkoły Głównej Handlowej. - Biorąc pod uwagę tylko przeciętne wynagrodzenie jest to kwota prawie 3,8 tys. zł.

Prostym sposobem na poprawienie ergonomii pracy przy komputerze jest użycie podstawy pod monitor czy notebooka. Z kolei aby zyskać więcej wolnej powierzchni na biurku, wystarczy przymocować do niego szufladę na klawiaturę. Ważna jest także odpowiednia pozycja rąk podczas pisania na klawiaturze. W jej zachowaniu pomagają w tym specjalne podkładki pod nadgarstki. Ich kształt dostosowuje się indywidualnie do siły nacisku ręki i temperatury ciała.

Przy projektowaniu stanowiska pracy należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie prawidłowej postawy pracownika. Trzeba właściwie zaaranżować przestrzeń na biurku oraz wprowadzić poprawne ustawienie monitora i ułożenia dokumentów. Koszt wyposażenia stanowiska pracy w elementy wynikające z przepisów prawa, czyli w: podnóżek, podstawę pod monitor, podkładkę pod nadgarstek i uchwyt na dokumenty to ok. 210 zł.

(boa)


Bolesław Adamiec
dziennikarz
/1/
ZOBACZ WIĘCEJ

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Znam osoby gdzie rocznie zarabiają 300 tys złotych prosze nie łżeć że hodowla się nie opłaca.

4 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2023