01.10.2012

Kobieca strona biznesu

Większość ankietowanych kobiet widzi siebie w roli właścicielek firm, jednak tylko co trzeci przedsiębiorca w Polsce nosi spódnicę.

Według badania przeprowadzonego w 14 państwach przez firmę badawczą GfK na zlecenie Amway 2/3 Polek ma pozytywne nastawienie do samozatrudnienia. To dużo, chociaż i tak pozostajemy na szarym końcu wśród innych europejskich krajów. Jak podaje GUS spośród ok. 3 mln działalności gospodarczy 1,06 mln prowadzą kobiety. Dlaczego zdecydowały się zrezygnować z etatu? Prawie połowa z nich chciała uniezależnić się od dotychczasowego pracodawcy (46 proc), zaś 33 proc. ankietowanych ceni sobie możliwość wdrażania własnych pomysłów. Nie zapominajmy jednak o barierach. Za największa kobiety uznają brak wystarczającego przygotowania do prowadzenia biznesu. Okazuje się, że problemu nie stanowi macierzyństwo. Wychowanie dzieci i samozatrudnienie to ich zdaniem świetne rozwiązanie, bo praca na swoim daje dużo swobody działania.

Zabieg fotodepilacji w gabinecie Yasumi Epil

Z danych GUS wynika, że większość firm prowadzonych przez kobiety w Polsce to działalności jednoosobowe(870 tys.). Oznacza to, że co piąta Polka daje pracę innym (193 tys.).

Czy płeć piękna faktycznie może konkurować z dominującymi w tej kategorii mężczyznami?
- Kobiety za sterami firmy są kompetentne, dobrze wykształcone, odporne za stres, potrafią przystosować się do zmieniających się warunków, mają zdolność planowania i przewidywania. Wyciągają wnioski i korzystają z doświadczeń własnych i otaczających je osób – wymienia zalety Anna Fibak, wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Kobiet Biznesu i właścicielka agencji Fibak PR.

Wbrew pozorom, a może raczej stereotypom, kobiety i mężczyźni nie zawsze prowadzą typowe dla nich biznesy. Kobieta wcale nie musi sprawdzić się w roli właścicielki salonu SPA lub przedszkola. Również mężczyźni decydują się na prowadzenie działalności, które wydawałoby się będą domeną bizneswomen.
- Nie tylko kobiety sprawdzają się w roli konsultantów ślubnych. Biuro w Poznaniu prowadzi mężczyzna - Filip Wawrzyniak. Organizację przyjęć weselnych zna perfekcyjne, bo przez kilka ostatnich lat pracował w hotelach, gdzie weselami zajmował się na co dzień – mówi Karina Komorowska, właścicielka Perfect Moments.

(dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0