Franczyza lubi galerie

Blisko 400 centrów handlowych działa obecnie w Polsce. Oferują one 7,8 mln m2 powierzchni handlowej.
Środa
10.10.2012
Podaż nowej powierzchni handlowej utrzymuje się w Polsce na wysokim poziomie. Duża konkurencja powinna zaowocować spadkiem czynszów.
 

Galerii handlowych w Polsce przybywa jak grzybów po deszczu. Tylko w pierwszym półroczu 2012 roku oddano do użytku 140 tys. m2. Wyższy wynik odnotowano tylko w Niemczech i Turcji, wynika z raportu CBRE. Drugie półrocze ma obfitować w jeszcze więcej otwarć. Łącznie w tym roku ma pojawić się na rynku aż 620 tys. m2 nowej powierzchni handlowej. Przy tak wysokiej podaży, każda z 18 budowanych galerii, jak i tych już funkcjonujących może znaleźć się na granicy rentowności.

– Im więcej niewynajętych powierzchni, tym mniejsza opłacalność budowy nowych obiektów dla inwestorów – mówi Aleksander Walczak, prezes Dekada Realty. – Rynek, a także sama liczba centrów handlowych, musi być dostosowana do realnej liczby najemców, dlatego też nie powinniśmy się obawiać, że w przyszłości może ich zabraknąć.

Popyt na powierzchnie w centrach handlowych jest silnie zróżnicowany zarówno ze względu na lokalizację, jakość obiektu, jak i sektor handlowy oraz typ najemcy. Największym zainteresowaniem cieszą się galerie o ugruntowanej pozycji i lojalnej grupie konsumentów w dużych aglomeracjach miejskich. Obiekty takie utrzymują wysoki poziom stawek czynszowych, a mimo to na zwolnienie lokalu czeka kolejka potencjalnych najemców. Drugorzędne centra przyciągają mniejszą liczbę najemców, przez co ich właściciele zmuszeni są do aktywnych działań marketingowych i prowadzenia elastycznej polityki czynszowej.

Najdroższa tradycyjnie jest Warszawa. Najwyższe czynsze w najlepszych centrach handlowych utrzymują się tu na wysokim poziomie ok. 80 euro za metr kwadratowy za miesiąc. W pozostałych aglomeracjach kwota ta jest średnio dwukrotnie niższa. Należy pamiętać, że w galeriach nie ma ustalonej stałej stawki za wynajem metra powierzchni. Regułą jest, że najmniejsze lokale będą miały najwyższe stawki, zaś im większy lokal, tym metr kwadratowy tańszy. Także powierzchnie na parterze będą droższe od tych na piętrze.

Nie obowiązuje również zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Właściciel galerii zawsze dokładnie analizuje i ocenia wszystkie zgłoszone oferty i wybiera tę dla siebie najlepszą ze względu na wysokość oferowanego czynszu, stabilność finansową najemcy czy jego pozycję rynkową i prestiż. Istotne jest stworzenie atrakcyjnego miksu najemców, którzy przyciągną rzesze klientów.

Otwarcie sklepu w galerii handlowej to niemała inwestycja, dlatego nowe marki wybierają tylko najlepsze lokalizacje, zaś starzy najemcy są nad wyraz ostrożni. Sieci franczyzowe, szukając zabezpieczenia, coraz częściej przerzucają ryzyko najmu na swoich partnerów. Franczyzobiorcy, poprzez działanie pod znaną marką, mogą co prawda liczyć na lepsze warunki podczas negocjacji, lecz w razie niepowodzenia są zdani na siebie.

(boa)


Bolesław Adamiec, dziennikarz
Bolesław Adamiec
dziennikarz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018