Ponad trzy czwarte firm w Polsce płaci za telefonię stacjonarną nie więcej niż 200 zł miesięcznie. Wydatek ponad 500 zł na usługi telekomunikacyjne ponosi z kolei niecałe 6 proc. przedsiębiorstw - wynika z badania PBS DGA i CBM Indicator.

Najtańsze oferty telefonii stacjonarnej zaczynają się od 20 zł, abonament komórkowy to min. 25 zł.
Piątek
09.11.2012
Posiadanie telefonu stacjonarnego w firmie nie jest obowiązkiem, ale jego brak może po prostu odstraszać klientów.
 

Telefon stacjonarny ciężko jest zgubić i nie grozi mu rozładowanie baterii. Właśnie dlatego wzbudza swojego rodzaju zaufanie zarówno klientów, jak i kontrahentów. Choć funkcjonalnie niewiele różni się od komórki to jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla biznesu, gdyż zapewnia stabilność i jakość połączenia. Dodatkowo daje pewność, że nie przeszkodzimy nikomu w prowadzeniu samochodu, czy ważnym spotkaniu.

- W wymiarze kontaktu z klientem zewnętrznym telefon komórkowy służy nam przeważnie do załatwiania spraw bieżących, a telefon stacjonarny do poważniejszych rozmów, negocjacji i telekonferencji – mówi Andrzej Dąbrowa, członek zarządu LoVo S.A. - Oczywiście w niektórych zawodach telefon komórkowy zawsze będzie podstawą komunikacji.

A jednak, badanie przeprowadzone przez PBS DGA i CBM Indicator pokazuje, że z telefonów stacjonarnych korzysta tylko połowa polskich firm. W zakresie dostarczania usług telefonii stacjonarnej cały czas dominuje Orange (dawna Telekomunikacja Polska), która obsługuje ponad trzy czwarte firm na rynku. Firmie powoli zaczyna deptać po piętach Netia, z usług której korzysta nieco więcej niż co dziewiąta firma.

- Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest około 8,5 tys. operatorów telekomunikacyjnych – kontynuuje Andrzej Dąbrowa. - Szacuję, że aktywnie działa jednak tylko co trzeci. Operatorzy stacjonarni, zarówno w Polsce, jak i zagranicą konkurują ze sobą przede wszystkim na rynkach lokalnych, stąd ich spora ilość. Każdy operator, który zbuduje duży portfel klientów jest podatny na działania konsolidacyjne z innymi operatorami lub przejęcia przez większą spółkę.

Mały operator jest bardziej elastyczny przez co może zaproponować klientom zindywidualizowaną ofertę, lepszą obsługę, czy też usługi wyższej jakości. Z kolei w przypadku dużych, ogólnopolskich dostawców usług telekomunikacyjnych zasięg działalności i znajomość marki pozwalają na łatwiejszą, masową sprzedaż usług. Na rynku działają sieci o rożnej jakości połączeń, co wynika głównie z zastosowanej technologii.

Każdy administrator obiektu biurowego czy mieszkalnego może stworzyć swoją sieć, przy założeniu większej skali kilkuset telefonów, tym samym zostać operatorem telekomunikacyjnym. Nie musi budować punktów styku z innymi operatorami, wystarczy, że podejmie współpracę z innym dostawcą usług i otrzyma pełny dostęp do infrastruktury, technologii i narzędzi do zarządzania siecią.

(boa)


Bolesław Adamiec, dziennikarz
Bolesław Adamiec
dziennikarz